اوباما جمهوری خواهان را بر سر اشتغالزایی به چالش کشید

اوباما حق نشر عکس a
Image caption رقم بالای بی کاری بخت آقای اوباما برای پیروزی مجدد در انتخابات را به خطر انداخته است

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در یک سخنرانی از جمهوری خواهان کنگره خواسته است با طرح های او برای ایجاد تحرک اقتصادی و اشتغالزایی همراهی کنند.

آقای اوباما با نام بردن از مشکلات اقتصادی به عنوان بزرگ ترین چالش پیش روی آمریکا، از جمهوری خواهان خواست مصلحت کشور را بر منافع حزبی ترجیح دهند.

آقای اوباما دوشنبه همزمان با تعطیلات روز کارگر در آمریکا در جمع اعضای اتحادیه های کارگری در دیترویت سخنرانی می کرد.

تحلیلگران اقتصادی نگران بروز مجدد رکود اقتصادی در آمریکا هستند و تازه ترین آمار نشان می دهد فرصت های شغلی تازه ای در ماه اوت ایجاد نشده است.

آقای اوباما قرار است پنجشنبه با حضور در کنگره آمریکا درباره راهبرد خود برای ایجاد فرصت های شغلی جدید سخنرانی کند.

او در سخنان خود جمهوری خواهان کنگره را به چالش کشید و از آنها خواست "ثابت کنند همان طور که برای تخفیف های مالیاتی شرکت های نفتی مبارزه می کنند، برای خانواده های طبقه متوسط هم تلاش می کنند."

آقای اوباما تاکید کرد برای بهبود وضع طبقه متوسط تلاش خواهد کرد.

او گفت: "دهه سختی را پشت سر گذاشته ایم. دوره ای که ثروت اندوزی بر شرافت کار تقدم داشت. دوره ای که طمع با ارزش تر از مسوولیت پذیری بود. دوره ای که شرایط به نفع صاحبان منافع خاص و به ضرر افراد عادی بود. زمانی که مشغول مبارزات انتخاباتی بودم، افراد زیادی را دیدم که نگران از دست رفتن امنیت اقتصادی خود بودند. مردان و زنانی که به سختی تقلا می کردند تا فقط سرشان را بیرون از آب نگه دارند."

آقای اوباما گفت در سخنرانی روز پنجشنبه در کنگره درباره راه های عملی اشتغالزایی مانند تمدید معافیت مالیات بر دستمزد، تصویب توافقنامه های تجاری و گسترش طرح های عمرانی برای ایجاد فرصت های شغلی برای کارگران صحبت خواهد کرد.

خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن می گوید رقم بالای بیکاری در آمریکا از موضوع های اصلی در مبارزات انتخاباتی سال آینده در آمریکا خواهد بود.

در حال حاضر بیشتر از ۱۴ میلیون نفر در آمریکا بیکار هستند و رقم بیکاری در این کشور کمی بیشتر از ۹ درصد است.

در شش دهه گذشته، هیچ رئیس جمهوری با وجود رقم بالای بیکاری نتوانسته برای بار دوم در انتخابات پیروز شود.

مطالب مرتبط