'بازداشت یونس موریتانی از اعضای ارشد القاعده در پاکستان'

یونس الموریتانی حق نشر عکس AFP
Image caption گزارش شد که یونس الموریتانی در حومه کویته بازداشت شده است

ارتش پاکستان از بازداشت مردی که از رهبران ارشد القاعده در این کشور توصیف می کند و دو نفر از همدستان او خبر داده است.

ارتش پاکستان در بیانیه ای گفت که یونس الموریتانی عملیات بین المللی برای این شبکه تروریستی را برنامه ریزی و اجرا می کرد.

کاخ سفید از مقام های پاکستانی به خاطر این بازداشت تمجید کرد؛ اقدامی که ظاهرا نتیجه همکاری مشترک میان دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و پاکستان بود.

ارتش گفت که این مردان در حومه شهر کویته در جنوب غربی این کشور به دام افتادند، اما نگفت که دستگیری چه زمانی انجام شد.

در بیانیه ارتش پاکستان آمده است: "موریتانی شخصا از سوی اسامه بن لادن ماموریت داشت بر ضربه زدن به اهداف مهم از نظر اقتصادی در ایالات متحده آمریکا، اروپا و استرالیا تمرکز کند."

از دو بازداشتی دیگر به عنوان عبدالغفار الشامی و مسارا الشامی نام برده شده است.

در این بیانیه آمده است: "این عملیات با یاری فنی سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا که سازمان اطلاعات داخلی [پاکستان] ارتباط نزدیک و تاریخی با آن دارد، برنامه ریزی و انجام شد."

آقای موریتانی در فهرست بزرگترین فراری های تروریستی سازمان تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) قرار ندارد. اما یک مقام اطلاعاتی غربی که از او نام برده نشد به خبرگزاری فرانسه گفت: "اگر تایید شود، صید خوبی است."

با این حال تحلیلگران می گویند که ممکن است مسائلی پیرامون تصدیق هویت او و موقعیتش در درون القاعده وجود داشته باشد و برخی می گویند که او به عنوان یک پیکارجو چهره ای شناخته شده در پاکستان نیست.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "ما اقدامات دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی پاکستان که به بازداشت یک عامل ارشد القاعده که در طراحی حملات علیه منافع ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر دست داشت منجر شد را ستایش می کنیم."

این گزارش یک هفته پس از آن منتشر می شود که مقام های آمریکایی ادعا کردند یک عامل ارشد القاعده به نام عطیه عبدالرحمن را در حمله ای با یک هواپیمای بدون سرنشین در نزدیکی مرز افغانستان در پاکستان کشته اند. اما مقام های پاکستانی گفته اند که نتوانسته اند مرگ او را تایید کنند.

روابط میان پاکستان و آمریکا از زمان کشته شدن اسامه بن لادن توسط نیروهای ویژه آمریکایی در شهر ابیت آباد پاکستان در اوایل ماه مه تیره شده است.

حملات فزاینده هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در پاکستان در طول مرز با افغانستان نیز از علل تشنج در روابط آنهاست.

دولت آمریکا اوایل ژوئیه اعلام کرد که قصد دارد پرداخت صدها میلیون دلار کمک نظامی به پاکستان را به حال تعلیق در آورد.

مطالب مرتبط