پسران قذافی 'بنی ولید را ترک کرده اند'

نیروهای مخالف قذافی حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای مخالف قذافی شهر بنی ولید را به محاصره در آورده اند

رئیس دولت موقتی لیبی می گوید که دو نفر از پسران سرهنگ قذافی رهبر فراری لیبی تا روز شنبه در شهر بنی ولید حضور داشتند اما اکنون آنجا را ترک کرده اند.

مصطفی عبدالجلیل رئیس شورای ملی انتقالی لیبی به بی بی سی گفت که سیف الاسلام و معتصم قذافی از موانع تسلیم شدن این شهر بوده اند.

پیشتر شورشیان گفتند که مذاکرات برای تسلیم بنی ولید شکست خورده و حمله به آنجا قریب الوقوع است.

اما آقای عبدالجلیل گفت که گفتگوها تا ضرب الاجل روز شنبه ادامه خواهد یافت.

همزمان یک فرمانده ارشد مخالفان سرهنگ قذافی گفته است که خواهان عذرخواهی بریتانیا و آمریکا برای انتقال او به لیبی در سال ۲۰۰۴ است.

عبدالکریم بلهاج گفت او در عملیات مشترک سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و ام آی سیکس، پس از بازداشت در بانکوک تایلند به لیبی منتقل و در آنجا زندانی شد و مورد شکنجه قرار گرفت.

جزئیات مروبط به پرونده آقای بلهاج در پیام های ارسالی برای دولت قذافی توسط سازمان های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا وجود دارد.

در روزهای اخیر همچنین اسنادی از روابط میان دولت سرهنگ قذافی و چین کشف شده است.

روزنامه "گلوبال اند میل" کانادا گزارش داد که اسناد کشف شده در طرابلس نشان می دهد که تولیدکنندگان سلاح در چین در ماه ژوئیه با مقام های دولت قذافی که در پی خریداری سلاح و مهمات بودند دیدار کردند.

یک سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که نمایندگان آقای قذافی از پکن بازدید کرده بودند اما قراردادی امضا نشد و محموله ای ارسال نشد.

در آن زمان تحریم های سازمان ملل مانع انجام فروش تسلیحات به دولت قذافی می شد.

'ترس از انتقامجویی'

نیروهای شورای ملی انتقالی در نزدیکی بنی ولید، در 150 کیلومتری جنوب شهر طرابلس، موضع گرفته اند.

بنی ولید یکی از چهار شهری است - در کنار جفرا، سبها و سرت - که هنوز در کنترل هواداران سرهنگ قذافی است.

اعضای ارشد نیروهای مخالف سرهنگ قذافی که این شهر را محاصره کرده اند می گویند مذاکرات اکنون متوقف شده است. به گفته آنها مذاکرات هرگز جدی نبوده است زیرا نیروهای سرهنگ قذافی در جریان مذاکرات به آتشبار ادامه می دادند.

عبدالله کنچیل مذاکره کننده شورای انتقالی به بی بی سی گفت که وفاداران آقای قذافی خواهان ورود مخالفان به شهر بدون سلاح هایشان بود.

او گفت نگران است که ممکن است هواداران آقای قذافی در انتقامجویی به غیرنظامیان شلیک کنند یا از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.

بنی ولید همچنین سکونتگاه بزرگترین و قدرتمندترین قبیله در لیبی به نام وارفالا است.

موقعیت سرهنگ قذافی معلوم نیست، اما آقای کنچیل گفت که پسرش سیف الاسلام قذافی روز شنبه شهر را ترک کرد و به نقطه ای نامعلوم در جنوب رفته است.

در همین حال گزارش می شود حال منصور ضو رئیس امور امنیتی سرهنگ قذافی به کشور همسایه نیجر گریخته است.

رویترز به نقل از یک مقام نیجر که از او نام نبرد گزارش داد که منصور دا به همراه ده نفر دیگر وارد شهر شمالی آگادز شده است.

آقای جلیل که رئیس شورای انتقالی ملی است گفت که برای "پرهیز از خونریزی بیشتر" کمک های انساندوستانه به شهرهایی که هواداران قذافی در آنها سنگر گرفته اند ارسال می شود.

جرمی بوئن دبیر اخبار خاورمیانه بی بی سی که در طرابلس است می گوید که شورای انتقالی ملی تا این لحظه شعار آشتی جویی داده است. به گفته او این شورا نمی خواهد کار خود به عنوان دولت لیبی را با نبردی خونین در بنی ولید آغاز کند.

همکاری

اسناد و مدارکی که اخیرا در یک ساختمان دولتی در طرابلس پیدا شد، حاکی از همکاری‌های نزدیک میان حکومت سرهنگ معمر قذافی و سرویس‌های اطلاعاتی غربی بود.

در این اسناد از چندین نفر که برای بازداشت فراقانونی و انتقال مظنونان ترویستی روی آنها انگشت گذاشته شده بود نام برده شده است که نام عبدالحکیم بلهاج فرمانده جدید نظامی مخالفان سرهنگ قذافی جزو آنهاست.

به گفته خبرنگار بی بی سی پس از خروج حکومت لیبی از انزوا، لیبی و سیستم زندان های آن بخشی از نبرد با تروریسم بود.

لختی پیش از سقوط طرابلس، یکی از مشاوران نزدیک سرهنگ قذافی به خبرنگار ما گفت که ماموران ام آی 6 تا شروع قیام مخالفان در ماه فوریه در آنجا کار می کردند.

مطالب مرتبط