دومین جلسه محاکمه حسنی مبارک در مصر برگزار شد

قاهره حق نشر عکس a
Image caption جلسه سوم محاکمه حسنی مبارک با درگیری شدید در خارج از دادگاه همراه بود

سومین جلسه دادگاه حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر در میان تدابیر شدید امنیتی و بدون حضور دوربین های شبکه های تلویزیونی برگزار شده است.

برگزاری جلسه دادگاه با زد و خورد مخالفان و هواداران حسنی مبارک در خارج از ساختمان دانشکده پلیس، محل برگزاری محاکمه و همچنین تنش در داخل آن همراه بود.

در بیرون دادگاه شعارهایی علیه آقای مبارک سر داده شد و مخالفان او از علنی نبودن دادگاه و عدم حضور دوربین های شبکه های تلویزیونی ابراز نگرانی می کردند.

در داخل دادگاه هم در زمان تنفس، یکی از هواداران آقای مبارک تصویر او را بر دست گرفت که با واکنش شدید مخالفان و سوزاندن عکس همراه شد.

در جلسه های قبلی دادگاه، انتشار تصاویر آقای مبارک در داخل محفظه ای شبیه به قفس که جایگاه متهمان است، توجه اذهان عمومی را جلب کرده بود.

حسنی مبارک که ۸۳ سال سن دارد، متهم است دستور کشتار تظاهرکنندگان مخالف خود را در هفته های پایانی حکومتش صادر کرده است.

حدود ۸۵۰ نفر در جریان اعتراض های مخالفان به حکومت آقای مبارک در ماه های ژانویه و فوریه امسال کشته شدند.

آقای مبارک این اتهام را رد کرده است.

حسنی مبارک که از آوریل در بیمارستان بستری است، با هلیکوپتر به دادگاه منتقل شد. جمال و علاء، پسران او که از دیگر متهمان هستند نیز در دادگاه حضور داشتند.

در جلسه روز دوشنبه دادگاه، چندین افسر ارشد پلیس در جایگاه شهود قرار گرفتند و گفتند به آنها دستور داده شده بود با گاز اشک آور و فشار آب با تظاهرکنندگان مقابله کنند.

حسین سعید محمد مرسی، یکی از شاهدان که از ژنرال های پلیس است گفت که در شنود مکالمات بی سیم پلیس از ضعف نیروهای امنیتی محافظ زندان قاهره و وزارت کشور مطلع شده است.

به گفته او این موضوع باعث شد که برای حفاظت از این ساختمان ها، با استفاده از آمبولانس تسلیحات و مهمات بیشتری به این مکان ها ارسال شود.

آقای مرسی تاکید کرد به ماموران پلیس دستور داده شده بود مانع از نزدیک شدن تظاهرکنندگان به میدان تحریر شوند ولی نحوه مقابله با معترضان به صلاحدید ماموران واگذار شده بود.

دادگاه آقای مبارک با محاکمه حبیب العدلی، وزیر کشور او که به صدور دستور قتل معترضان متهم است، همزمان بود.

مطالب مرتبط