دیوید پترائوس هدایت سیا را بر عهده گرفت

دیوید پترائوس حق نشر عکس AP
Image caption آقای پترائوس کمتر از یک هفته قبل از 37 سال از ارتش بازنشسته شد

دیوید پترائوس کمتر یک هفته پس از بازنشستگی از ارتش در روز سه شنبه به عنوان رئیس جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، سوگند یاد کرده است.

او که برای ۳۷ سال در ارتش آمریکا خدمت کرده است به عنوان ژنرال نقش مهمی در هدیت عملیات نظامی در عراق و افغانستان طی یک دهه اخیر داشته است.

آقای پترائوس جانشین لئون پانته تا می شود که اکنون سکان وزارت دفاع آمریکا را به عهده گرفته است.

او که ۵۸ سال دارد در مراسم ادای سوگند که در کاخ سفید برگزار شد با لحنی آمیخته به شوخی گفت: "از پرزیدنت اوباما به خاطر اعتمادش به یک سرباز قدیمی سپاسگزارم. من یک بازنشستگی عالی داشتم. یک هفته ای که عالی بود."

آقای پترائوس به عنوان ژنرال ارتش تکیه زیادی به اطلاعات امنیتی و جاسوسی می کرد. ناظران می گویند که او عملیات نظامی و اطلاعاتی را تا حدود زیادی تلفیق می کرد.

نیک چایلدز خبرنگار امور جهانی بی بی سی می گوید که میراث آقای پترائوس در جنگ های عراق و افغانستان همچنان موضوع بحث است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در چندین سال گذشته عملیاتی مهلک و جنجالی را با کمک هواپیماهای بدون سرنشین برای ضربه زدن به القاعده دنبال کرده است.

عملیاتی که به گفته "لئون پانه تا" القاعده را تا آستانه شکستی استراتژیک پیش برده است.

اما ژنرال پترائوس همچنین وارث روابطی پر تنش با اسلام آباد و دستگاه های اطلاعاتی پاکستان است. این کشور از حمله روز دوم مه توسط کماندوهای آمریکایی در ابیت آباد پاکستان که به کشتن اسامه بن لادن رهبر القاعده منجر شد خشمگین بوده است.

با این حال در پایان هفته گذشته نشانه هایی از گرمی روابط ظاهر شد. ارتش پاکستان روز یکشنبه اعلام کرد که یک عامل ارشد القاعده را با کمک سازمان اطلاعاتی آمریکا دستگیر کرده است.

وظایف آقای پترائوس به عنوان رئیس سی آی ای از مهار القاعده بسیار فراتر خواهد رفت و شامل جمع آوری اطلاعات درباره کشورهایی مانند چین، ایران و کره شمالی خواهد بود.

مطالب مرتبط