مقام امنیتی پاکستان هدف بمب‌گذاری انتحاری قرار گرفت

محل انفجار
Image caption حمله انتحاری به خانه مقام امنیتی پاکستان چندین کشته و دهها زخمی برجای گذاشته است

در سوء قصد انتحاری به جان یک مقام امنیتی پاکستانی چندین نفر کشته و زخمی شده اند.

به گزارش منابع پلیس شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان، صبح چهارشنبه، ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر)، ساختمان محل اقامت فرخ شهزاد، معاون فرمانده واحد شبه نظامی موسوم به سپاه مرزی، وابسته به ارتش پاکستان هدف حمله انتحاری قرار گرفت که به زخمی شدن این مقام امنیتی و کشته و زخمی شدن دهها تن دیگر منجر شد.

در این عملیات دست کم نوزده تن، از جمله همسر آقای شهزاد، کشته و بیش از سی نفر دیگر زخمی شده اند.

گفته می شود که چهار تا هفت عضو سپاه مرزی نیز از جمله کشته شدگان این بمب گذاری ها هستند و حال بعضی از زخمی های این حمله وخیم گزارش شده است.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که دو فرزند فرخ شهزاد هم به شدت زخمی شده اند اما این گزارش ها هنوز تایید نشده است.

براساس گزارش های رسیده از کویته، این عملیات در دو مرحله اجرا شد.

در نخستین مرحله، راننده یک اتومبیل بمب گذاری شده مواد انفجاری جاسازی شده در این اتومبیل را مقابل خانه مسکونی معاون سپاه مرزی و در کنار اتومبیل حامل تعدادی از نفرات این نیرو منفجر کرد.

پس از انفجار این اتومبیل، بمب گذار دوم در حالیکه تعدادی نارنجک را به اطراف پرتاب می کرد، وارد خانه فرخ شهزاد شد و با انفجار بمبی که همراه داشت، آقای شهزاد و اعضای خانواده او را هدف قرار داد.

حمله تلافی جویانه؟

ساختمان محل سکونت معاون فرمانده سپاه مرزی بلوچستان در نزدیکی تعدادی ساختمان مسکونی و اداری دولتی کویته واقع است و گزارش های اولیه از حمله به مجتمع اداری این منطقه حکایت داشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption احتمال ارتباط عملیات روز چهارشنبه با بازداشت الموریتانی مطرح شده است

در اثر شدت انفجار، دیوارهای ساختمان مجاور خانه مسکونی فرخ شهزاد فرو ریخته و به تعدادی از ساختمان های نزدیک به آن آسیب وارد شده است.

واحد موسوم به سپاه مرزی بلوچستان یک نیروی شبه نظامی متشکل از افراد مسلح محلی است که فرماندهی آنان را افسران ارتش پاکستان برعهده دارند.

این نیرو در عملیات روز دوشنبه این هفته منجر به بازداشت یونس الموریتانی، از اعضای ارشد شبکه القاعده، شرکت داشت که این احتمال را مطرح کرده است که شاید فرخ شهزاد به تلافی این عملیات، هدف حمله انتحاری قرار گرفته باشد.

مقامات پاکستانی گفته اند که عملیات روز دوشنبه، که نتیجه همکاری اطلاعاتی پاکستان و ایالات متحده بود، دو تن دیگر از اعضای ارشد طالبان نیز همراه یونس الموریتانی دستگیر شدند.

به گفته ناظران، دستگیری این سه نفر ضربه دیگری به شبکه القاعده بوده که با کشته شدن اسامه بن لادن به دست نیروهای آمریکایی در خاک پاکستان تضعیف شده است.

ولایت بلوچستان پاکستان در مرز با افغانستان و ایران وافع شده و به مراکز حضور و فعالیت اسلامگرایان تندرو، از جمله طالبان و اعضای شبکه القاعده در مناطق شمال غرب پاکستان نزدیک است.

بلوچستان همچنین محل فعالیت گروه های خودمختاری طلب محلی است که معتقدند دولت مرکزی پاکستان سهم مناسبی از عواید ناشی از استخراج منابع طبیعی این منطقه را به ساکنان آن اختصاص نمی دهد.

مطالب مرتبط