نیجر: نمی توانیم مرز خود با لیبی را ببندیم

محمد بازوم، وزیر خارجه نیجر حق نشر عکس AFP
Image caption آقای بازوم گفت که حداقل ۳ کاروان از طرفداران سرهنگ قذافی از لیبی وارد نیجر شده است، اما هیچ یک از فرزندان او در این کاروان‌ها نبوده‌اند

محمد بازوم، وزیر امور خارجه نیجر می گوید که کشورش قادر نیست برای جلوگیری از فرار معمر قذافی به سمت جنوب، مرز خود با لیبی را ببندد.

آقای بازوم در عین حال به بی بی سی گفت که رهبر فراری لیبی از مرز دو کشور عبور نکرده و درخواستی هم در این زمینه نداده است.

او افزود آن دسته از طرفداران سرهنگ قذافی که وارد نیامی، پایتخت نیجر شده اند می توانند در آنجا بمانند و یا اگر تمایل دارند می توانند به محلی دیگر بروند.

مقامات شورای انتقالی ملی لیبی گفته اند که برای جلوگیری از فرار سرهنگ قذافی در صدد جلب حمایت نیجر هستند.

فتحی بعجه، رئیس امور سیاسی در شورای انتقالی ملی لیبی گفت که این شورا هیاتی را به نیجر اعزام کرده تا با مقامات آن کشور در مورد کنترل مرز و جلوگیری از نفوذ نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی و فرار اعضای خانواده او گفتگو کنند.

آقای بازوم در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است نیجر مرز خود را ببندد، گفت: "ما وسیله و توان بستن مرز را نداریم... چون این مرز طولانی و ابزار ما محدود است".

حق نشر عکس Reuters
Image caption محل اختفای سرهنگ قذافی مشخص نیست و در مورد آن حدس و گمانهای مختلفی زده می شود

او همچنین ابراز امیدواری کرد که سرهنگ قذافی سعی نکند وارد نیجر شود، اما اضافه کرد که مقامات آن کشور هنوز تصمیم نگرفته اند که در صورت ورود رهبر فراری لیبی به نیجر او را بپذیرند و یا اینکه تحویل دادگاه بین المللی کیفری بدهند.

دادگاه بین المللی کیفری حکم بازداشت سرهنگ قذافی، فرزند او سیف الاسلام و همچنین عبدالله سنوسی، رئیس سابق سرویس اطلاعاتی لیبی را صادر کرده است.

آقای بازوم گفت که حداقل ۳ کاروان از طرفداران سرهنگ قذافی از لیبی وارد نیجر شده است اما افزود که هیچ یک از فرزندان آقای قذافی در این کاروان ها نبوده اند.

مقامات نیجر تایید کرده اند که منصور ضو، رئیس سابق دستگاه امنیتی سرهنگ قذافی همراه کاروان هایی بوده است که روز یکشنبه وارد نیجر شده است.

همسر سرهنگ قذافی، دو پسر او و همچنین دخترش هفته پیش به الجزایر گریختند.

محل اختفای خود سرهنگ قذافی مشخص نیست و در مورد آن حدس و گمان های مختلفی زده می شود.

مطالب مرتبط