فرانسه سوریه را به جنایت علیه بشریت متهم کرد

مراسم تشییع جنازه در روز سوم سپتامبر در سوریه برگرفته از ویدیوهای غیر قابل تایید حق نشر عکس Reuters
Image caption در پنج ماهی که از آغاز اعتراضات مخالفان بشار اشد، رئیس جمهوری سوریه می گذرد، بیش از ۲۲۰۰ نفر در این کشور کشته شده اند

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه دولت سوریه را به "جنایت علیه بشریت" متهم کرده است.

نیروهای سوریه همچنان به عملیات خود برای سرکوب معترضان ادامه می دهند و به گفته فعالان مخالف دولت، در حمله ای تازه به شهر حمص ۷ نفر را کشته اند.

ساکنان حمص می گویند مرکز شهر محصور شده، خطوط تلفن قطع شده و صدای تیراندازی شنیده می شود.

در طی پنج ماهی که از آغاز اعتراضات مخالفان بشار اشد، رئیس جمهوری سوریه می گذرد، بیش از ۲۲۰۰ نفر در این کشور کشته شده اند.

خبرگزاری فرانسه از آلن ژوپه نقل کرده که "نحوه سرکوب اعتراضات مردمی (در سوریه) غیر قابل قبول است".

آقای ژوپه که در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با همتای روسی اش، سرگئی لاوروف در مسکو سخن می گفت افزود اگر سوریه رفتارش را تغییر ندهد ممکن است با تحریمهای بیشتری مواجه شود.

هفته پیش اتحادیه اروپا واردات نفت از سوریه را ممنوع اعلام کرد، اقدامی که مورد انتقاد روسیه قرار گرفت.

مقامات روسیه به جای اعمال تحریم علیه سوریه خواستار انجام گفتگوهای سیاسی بوده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption دیدگاه های آلن ژوپه و سرگئی لاوروف در مورد ناآرامی ها در سوریه متفاوت است

دولت بشار اسد می گوید که اقدامات اعتراضی مخالفان توسط "سلولهای تروریستی" سازمان دهی می شود که از خارج از سوریه پول و سلاح دریافت می کنند.

"تیراندازی ممتد"

حمص، سومین شهر بزرگ سوریه اکنون ماههاست که صحنه درگیری های خشونت آمیز است.

به گفته فعالان مخالف و ساکنان محلی در حمص، اجرای عملیات امنیتی گسترده نیروهای سوریه در روز چهارشنبه در این شهر توام با تیراندازی شدید بوده و سربازان سوری به استفاده از تانک علیه مخالفان متوسل شده اند.

یکی از ساکنان حمص در گفتگویی تلفنی با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت: "تیراندازی در تمام طول شب ادامه داشت و متوقف نمی شد. اما دقیقا نمی توانم توضیح بدهم که در شهر چه می گذشت چون به علت خطر زیاد امکان خروج از خانه وجود نداشت".

گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است می گوید در جریان این عملیات ۷ نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر مجروح شدند. خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید تازه ترین گزارشها حاکی از آن است که بخشهای سنی نشین شهر حمص در عملیات نیروهای سوری هدف قرار گرفته اند.

فعالان پیشتر گزارش داده بودند که چندین نفر از ساکنان شیعه علوی شهر در آنچه به نظر می آید حملات تلافی جویانه بوده، کشته شده اند.

مطالب مرتبط