فرستاده آمریکا در کرانه باختری با فلسطینی‌ها گفتگو می کند

دیوید هیل، فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه حق نشر عکس AP
Image caption گزارش شده که آمریکا طرح صلح پیشنهادی جدیدی را تدوین کرده است

یک دیپلمات بلندپایه آمریکایی در تلاش برای متقاعد کردن فلسطینی‌ها به دست کشیدن از تصمیمشان مبنی بر مراجعه به سازمان ملل برای عضویت در این سازمان به عنوان کشوری مستقل، قرار است از کرانه باختری دیدار کند.

دیوید هیل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه در جریان دیدار خود از کرانه باختری با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگران فلسطینی گفتگو خواهد کرد.

فلسطینی‌ها قرار است دو هفته دیگر درخواست خود برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد را به این سازمان ارائه کنند.

اسرائیل و آمریکا با این تصمیم فلسطینی‌ها به شدت مخالف هستند و مقامات آمریکا گفته اند که با حق وتوی خود در شورای امنیت مانع این اقدام خواهند شد.

اما فلسطینی‌ها می گویند در این صورت آنها به مجمع عمومی سازمان ملل متحد مراجعه خواهند کرد تا جایگاهشان در این سازمان از "موجودیت ناظر به کشور غیر عضو" ارتقا یابد.

طرح صلح

اما آمریکا با چنین اقدامی هم مخالف است. این هفته هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با محمود عباس او را ترغیب کرد که در تصمیم فلسطینی‌ها تجدید نظر کند. اکنون آقای هیل نیز سعی خواهد کرد تا در دیداری رو در رو برای همین موضوع تلاش کند.

آمریکا می خواهد که فلسطینی‌ها دوباره به پای میز مذاکره با اسرائیل بازگردند، مذاکراتی که یک سال پیش به دلیل اختلاف بر سر شهرکسازی یهودیان به بن‌بست رسید.

فلسطینی‌ها می گویند که درخواستشان برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد جایگزینی برای مذاکرات نیست و معتقد هستند که با این درخواست موضع خود را تقویت می کنند.

گزارش شده که آمریکا طرح صلح پیشنهادی جدیدی را تدوین کرده است.

نقش آمریکا در این میان آزمونی برای دیپلماسی این کشور است اما به نظر نمی آید رهبران فلسطینی که با تجربه دهها سال مذاکرات بی نتیجه احساس یاس و خستگی می‌کنند، علاقه ای به تغییر موضع خود داشته باشند.

مطالب مرتبط