نقشه: مسیر عبور کاروان‌های هواداران قذافی

حق نشر عکس BBC World Service

در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر اینکه رئیس سازمان امنیت داخلی سرهنگ قذافی در میان هواداران وی در کاروان هایی بوده که از لیبی به نیجر وارد شده اند، بکی برانفورد، خبرنگار بی بی سی، به مشکلات طی کردن این مسیر صحرایی نگاهی انداخته است.

به گفته کارشناسان، سفر یک کاروان از مقامات سابق رژیم لیبی به سمت نیجر نیازمند برخورداری از اطلاعات محلی و تدارکات است.

محمد الدوفانی، تحلیلگر منطقه ای بی بی سی، می گوید که در شهر سبها که جنوبی ترین منطقه تحت کنترل قذافی است و محلی است که گفته می شود کاروان های مورد بحث از آنجا به حرکت درآمده اند، جاده ها قدیمی ولی شناخته شده ای هستند که افراد نظامی،‌ غیرنظامی و کوچ نشینان طوارق از آن استفاده می کنند.

البته تنها کاروان های مورد نظر وارد نیجر نشده اند، بلکه به قول مقامات نیجر، گروه های زیادی از هواداران قذافی از جمله مبارزان طوارق، همزمان با قدرت گرفتن نیروی مخالف قذافی در لیبی، از مرز با نیجر عبور کرده اند.

آقای دوفانی می گوید کسانی که این کاروان ها را هدایت می کردند احتمالا شامل مقامات رژیم سابق لیبی بوده اند که مقادیر زیادی پول به همراه داشتند تا هر جا لازم باشد رشوه بدهند و راحت تر به مقصدشان برسند. آنها برای گذر از صحرا به شناختی که از منطقه داشتند، اکتفا کردند.

به گفته او، موضوع تعجب آور این است که این نوع شناخت از صحرا در ارتش لیبی چندان وجود نداشته است و علت آن هم سازماندهی مجدد و فاجعه بار ارتش در دهه ۱۹۸۰ بوده است که سبب شد بسیاری ازکارشناسان ارتش از این نیرو خارج شوند.

گذر از الجزایر؟

هنوز تایید نشده است که آیا کاروان ها مستقیما از لیبی به نیجر رفته اند یا اینکه از نواحی شرقی الجزایر برای رسیدن به نیجر عبور کرده اند.

یکی از فعالان طوارق در بریتانیا می گوید که او اعتقاد دارد سفر کاروان ها از طریق الجزایر در مقایسه با راه مستقیم به نیجر، مسیری صاف تر با تپه های شنی قابل عبور است و گذر از آن ساده تر و امن تر است. راه مستقیم به نیجر ناهموارتر است و گروه های تبهکار بیشتر در آن مناطق هستند.

ولی آقای دوفانی معتقد است به دلیل اینکه خطوط مرزی در این منطقه تا حدی نامشخص است، رفتن به الجزایر ، سفر را پرخطرتر می کند و کاروان های حامل مقامات لیبی این خطر را به جان نمی خرند.

کاروان ها به شهر آگادز که از طریق جاده به نیامی پایتخت نیجر متصل می شود، رفته اند.

همچنان که این موضوع در سطح بین المللی مورد توجه قرار گرفته بسیاری از پرسش ها هنوز باقی مانده است از جمله اینکه در این کاروان ها دقیقا چه کسانی بوده اند و مقصد بعدی کجاست؟