درگیری‌های تازه بین طرفداران قذافی و شورشیان در بنی‌ولید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی در شهر بنی ولید اقدام به شلیک خمپاره به سوی شورشیان در اطراف این شهر کرده‌اند.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در نزدیکی شهر بنی ولید می گوید دست کم صدای ۱۰ انفجار در حاشیه بیایان های اطراف شهر بنی ولید شنیده شده که اکنون در تصرف شورشیان مسلح است.

بنی ولید یکی از آخرین پایگاههای نیروهای وفادار به معمر قذافی در لیبی محسوب می شود.

عبدالله کینشیل، یکی از سخنگویان شورشیان می گوید منابع غذا، دارو و گاز برای آشپزی در شهر بنی ولید رو به اتمام است.

این سخنگوی شورشیان می گوید نیروهای وفادار به قذافی هنوز برای تسلیم شدن فرصت دارند.

پیش از این سرهنگ معمر قذافی با ارسال پیامی از نیروهای طرفدار خود خواسته بود که به جنگ و مقاومت ادامه دهند.

او همچنین در پیامی تلفنی فرار به نیجر را رد کرد و از ادامه حضور خود در کشورش خبر داده است.

آقای قذافی در این پیام صوتی که از شبکه تلویزیونی الرای، مستقر در دمشق پخش شد، انتشار خبر فرار خود به نیجر را "جنگ روانی و دروغ" خواند.

سرهنگ قذافی گفت: "آنها به جز توسل به جنگ روانی و دروغ کاری دیگری نمی توانند بکنند. آنها گفته اند که قذافی در کاروانی دیده شده که راهی نیجر بوده است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption معمر قذافی بار دیگری در پیامی از هواداران خود خواسته به مقاومت در برابر شورشیان و ناتو ادامه دهند

سرهنگ قذافی به هوادارانش قول داد که ناتو و شورای ملی انتقالی را شکست دهد.

در روزهای گذشته تعدادی از هواداران آقای قذافی و مقام های حکومت او به نیجر گریخته اند و شایعاتی درباره احتمال پیوستن رهبر سابق لیبی به آنها منتشر شده بود.

'قذافی ۲۰ درصد منابع طلای لیبی را فروخته است'

رییس جدید بانک مرکزی لیبی می گوید سرهنگ معمر قذافی، رهبر سابق لیبی همزمان با اوج گیری شورش های چند ماه گذشته علیه حکومت خود، حدود ۲۰ درصد از منابع طلای این کشور را به دلالان محلی فروخته است.

مقام های رسمی بانک مرکزی لیبی می گویند معمر قذافی در ماه آوریل، در پی کاهش منابع مالی و پول نقدی که در اختیار نهادهای حکومتی این کشور قرار داشته است، اقدام به فروش ۲۹ تن از منابع طلای لیبی به دلالان محلی کرده است.

رییس بانک مرکزی لیبی می گوید پولی که از فروش این منابع حاصل شده، برای تامین نقدینگی دولت و پرداخت حقوق کارمندان مورد استفاده قرار گرفته است.

کل منابع طلای موجود در لیبی در حدود ۱۴۵ تن تخمین زده می شود.

در جریان یک کنفرانس خبری در طرابلس پایتخت لیبی، رییس جدید بانک مرکزی لیبی افزود که در طی شش ماه شورش های مسلحانه علیه حکومت قذافی که نهایتا به سرنگونی حکومت او منجر شد، هیچ یک از دارایی های این بانک مورد سرقت قرار نگرفت و گم نشد.

البته ارقامی که از سوی رییس بانک مرکزی در اختیار خبرنگاران قرار گرفت، شامل دارایی های خصوصی خانواده قذافی نمی شود.

در همین حال شورای ملی انتقالی لیبی به نقل از شاهدان عینی اعلام کرده است که برخی از کاروان های مسلح نزدیکان قذافی که طی روزهای گذشته از لیبی وارد نیجر شده اند، مقادیری پول و طلا همراه خود داشته اند.

فتحی بجا، یکی از مقام های شورای ملی انتقالی لیبی می گوید: "در صورتی که چنین منابعی همراه این کاروان ها بوده باشد، ما خواهان بازپس گیری آن هستیم".

مطالب مرتبط