باراک اوباما برنامه کاهش بیکاری را اعلام کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا با نرخ بیکاری نه و یک دهم درصدی مواجه است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا طی نطقی در کنگره، کلیات برنامه جدیدش برای افزایش رشد اقتصادی و کاهش بیکاری در ایالات متحده را اعلام کرده است.

این سخنرانی در حالی انجام می شود که بیش از ۱۴ میلیون نفر در آمریکا دنبال کار می گردند و ایالات متحده با وجود خروج از رکود، هنوز رشد اقتصادی اش شتاب لازم را پیدا نکرده است.

برنامه آقای اوباما که هزینه آن ۴۴۷ میلیارد دلار برآورد شده است، شامل تخفیف های مالیاتی به کسبه و کارگران نیز می شود.

ادامه حمایت مالی از بیکاران و صرف مبالغ کلان در پروژه های تعمیر مدارس، گسترش جاده ها و طرح های عمرانی، از تدابیر مورد نظر آقای اوباما برای ایجاد فرصت های شغلی و کمک به رشد اقتصادی آمریکاست.

باراک اوباما گفت که در صورت عملی شدن این برنامه، حداقل ۳۵ هزار مدرسه تعمیر و مدرن خواهد شد و هزاران طرح عمرانی دیگر به اجرا در خواهد آمد.

اوافزود بنا بر این لایحه، شرکت ها در برابر استخدام افرادی که حداقل شش ماه بیکار بوده اند، چهار هزار دلار تخفیف مالیاتی دریافت خواهند کرد و بیمه بیکاری کارگران یک سال دیگر تمدید خواهد شد.

به گفته او، در صورت اجرای این لایحه، هر خانواده در سال آینده دست کم ۱۵۰۰ دلار تخفیف مالیاتی دریافت خواهد کرد.

کاخ سفید می گوید که این لایحه هفته آینده رسما به کنگره ارائه خواهد شد.

باراک اوباما گفت هم اکنون که آمریکا با بحران روبروست، سیاستمداران باید بازی های سیاسی را کنار بگذارند و به مسوولیت های خود برای ایجاد فرصت های شغلی برای مردم عمل کنند.

آمریکا هم اکنون با نرخ بیکاری نه و یک دهم درصدی مواجه است.

به گفته باراک اوباما، در نهایت این واشنگتن نخواهد بود که روند احیای اقتصاد را هدایت خواهد کرد و این امر توسط شرکت های خصوصی و کارگران محقق خواهد شد، ولی دولت و کنگره می توانند به این روند کمک کنند.

این در حالیست که جمهوریخواهان در کنگره با طرح های پرهزینه دولت مخالفند.

آنها که مجلس نمایندگان را کنترل می کنند، بر کاهش جدی کسری بودجه کلان دولت فدرال تاکید دارند.

کسری بودجه دولت فدرال در سال جاری بیش از یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار اعلام شده است.

مشکلات اقتصادی آمریکا به یکی از موضوعات محوری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ تبدیل شده است که می تواند بر شانس باراک اوباما در این مبارزات که مرحله مقدماتی آن آغاز شده اثر منفی بگذارد.

آقای اوباما هرگونه جنجال بر سر برنامه اقتصادی خود را رد کرد و گفت که موارد مندرج در آن باید توسط سیاستمداران دموکرات و جمهوریخواه حمایت شود.

رئیس جمهوری آمریکا هدف این لایحه را این طور بیان می کند: "به سرکار بازگرداندن افراد بیشتر و گذاشتن پول اضافی در جیب اشخاصی که کار می کنند."

به گفته او، این لایحه به ویژه برای کارگران بخش عمران، معلمان و نظامیان بازنشسته فرصت های شغلی تازه ایجاد خواهد کرد.

تمام اعضای کابینه آقای اوباما از جمله هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه و تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری در نشست مشترک مجالس نمایندگان و سنای آمریکا، حضور دارند.