قذافی فرار به نیجر را تکذیب کرد

قذافی حق نشر عکس Reuters
Image caption قذافی در پیام خود گفت از داخل لیبی زنگ می زند

معمر قذافی، رهبر برکنار شده لیبی در پیامی تلفنی فرار به نیجر را رد کرد و از ادامه حضور خود در کشورش خبر داده است.

آقای قذافی در این پیام صوتی که از شبکه تلویزیونی الرای، مستقر در دمشق پخش شد، انتشار خبر فرار خود به نیجر را "جنگ روانی و دروغ" خواند.

سرهنگ قذافی گفت: "آنها به جز توسل به جنگ روانی و دروغ کاری دیگری نمی توانند بکنند. آنها گفته اند که قذافی در کاروانی دیده شده که راهی نیجر بوده است."

سرهنگ قذافی به هوادارانش قول داد که ناتو و شورای ملی انتقالی را شکست دهد.

در روزهای گذشته تعدادی از هواداران آقای قذافی و مقام های حکومت او به نیجر گریخته اند و شایعاتی درباره احتمال پیوستن رهبر سابق لیبی به آنها منتشر شده بود.

پیش تر، محمد بازوم، وزیر امورخارجه نیجر گفته بود دولت این کشور هنوز در حال تصمیم گیری درباره چگونگی برخورد با معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در صورت درخواست پناهندگی است.

به گفته آقای بازوم، نیجر بعدا درباره پناه دادن به سرهنگ قذافی یا تحویل او به دیوان بین المللی جنایی تصمیم گیری خواهد کرد.

شورای ملی انتقالی لیبی از دولت نیجر خواسته است به آقای قذافی پناه ندهد.

دادگاه بین المللی کیفری حکم بازداشت سرهنگ قذافی، فرزند او سیف الاسلام و همچنین عبدالله سنوسی، رئیس سابق سرویس اطلاعاتی لیبی را صادر کرده است.

محمد بازوم گفت کشورش قادر نیست برای جلوگیری از فرار معمر قذافی به سمت جنوب، مرز خود با لیبی را ببندد.

آقای بازوم در عین حال به بی بی سی گفت که رهبر فراری لیبی از مرز دو کشور عبور نکرده و درخواستی هم در این زمینه نداده است.

او افزود آن دسته از طرفداران سرهنگ قذافی که وارد نیامی، پایتخت نیجر شده اند می توانند در آنجا بمانند و یا اگر تمایل دارند می توانند به محلی دیگر بروند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای بازوم گفت که حداقل ۳ کاروان از طرفداران سرهنگ قذافی از لیبی وارد نیجر شده است، اما هیچ یک از فرزندان او در این کاروان‌ها نبوده‌اند

مقام های شورای انتقالی ملی لیبی گفته اند برای جلوگیری از فرار سرهنگ قذافی در صدد جلب حمایت نیجر هستند.

فتحی بعجه، رئیس امور سیاسی در شورای انتقالی ملی لیبی گفت که این شورا هیاتی را به نیجر اعزام کرده تا با مقامات آن کشور در مورد کنترل مرز و جلوگیری از نفوذ نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی و فرار اعضای خانواده او گفتگو کنند.

آقای بازوم در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است نیجر مرز خود را ببندد، گفت: "ما وسیله و توان بستن مرز را نداریم... چون این مرز طولانی و ابزار ما محدود است".

آقای بازوم گفت که حداقل ۳ کاروان از طرفداران سرهنگ قذافی از لیبی وارد نیجر شده است اما افزود که هیچ یک از فرزندان آقای قذافی در این کاروان ها نبوده اند.

مقامات نیجر تایید کرده اند که منصور ضو، رئیس سابق دستگاه امنیتی سرهنگ قذافی همراه کاروان هایی بوده است که روز یکشنبه وارد نیجر شده است.

همسر سرهنگ قذافی، دو پسر او و همچنین دخترش هفته پیش به الجزایر گریختند.

محل اختفای خود سرهنگ قذافی مشخص نیست و در مورد آن حدس و گمان های مختلفی زده می شود.

مطالب مرتبط