اینترپل حکم جلب قذافی و سیف‌الاسلام را صادر کرد

قذافی حق نشر عکس Reuters

نهاد پلیس بین المللی، اینترپل، حکم جلب سرهنگ قذافی، پسرش سیف الاسلام و همچنین عبدالله السنوسی، وزیر اطلاعات سابق لیبی را صادر کرده است.

این حکم به درخواست دادگاه بین المللی کیفری صادر شده است که به تازگی این سه نفر را به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرده است.

صدور حکم بازداشت رهبر سابق لیبی در شرایطی صورت می گیرد که امروز خبر فرار یکی دیگر از ژنرال های ارشد در نیروهای هوادار معمر قذافی به کشور نیجر در همسایگی لیبی منتشر شده است.

این ژنرال ارشد که علی کانا نام دارد، فرماندهی نیروهای وفادار به معمر قذافی در جنوب لیبی را برعهده داشته است. بر اساس گزارش ها، این فرد با همراهی کاروانی از دیگر نزدیکان معمر قذافی وارد خاک نیجر شده است.

دولت نیجر اعلام کرده است که اجازه ورود این افراد را بر اساس ضوابط انسان دوستانه صادر کرده است.

با وجود اصرار سرهنگ قذافی بر ادامه مبارزه نیروهای تحت امر خود با شورشیان مسلح، طی روزهای گذشته چند کاروان حامل افراد ارشد نزدیک به او از لیبی وارد خاک نیجر شده اند.

مقام های نیجر هنوز در مورد اینکه آیا به شخص معمر قذافی اجازه ورود به این کشور را خواهند داد یا خیر اظهار نظر نکرده اند.

در همین حال گزارش ها از شهر بنی ولید حاکی از آن است که نیروهای وفادار به قذافی همچنان در مقابل پیشروی شورشیان مسلح مقاومت می کنند.

بنی ولید یکی از چهار پایگاهی است که هنوز کنترل آن در دست نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی است.

شورای ملی انتقالی لیبی که در حال حاضر کنترل این کشور را برعهده دارد اعلام کرده است که نیروهای طرفدار قذافی از درون شهر بنی ولید به سوی شورشیان خمپاره پرتاب کرده اند.

این در شرایطی است که زمان چندانی تا روز شنبه، یعنی مهلتی که از سوی شورای ملی انتقالی لیبی برای تسلیم شدن نیروهای وفادار به قذافی تعیین شده بود باقی نمانده است.

مقام های این شورا حملات اخیر به مواضع شورشیان را نشانه عدم تمایل هواداران قذافی برای تسلیم شدن می دانند و اعلام کرده اند که این مهلت بیش از این تمدید نخواهد شد.

برخی از گزارش ها حاکی از آن است که سیف الاسلام، پسر سرهنگ قذافی طی روزهای اخیر در شهر بنی ولید دیده شده است.

همچنین خبرهایی مبنی بر بروز درگیرهای پراکنده در حوالی شهر سرت مخابره شده است.

مطالب مرتبط