'آغاز عملیات' برای تصرف شهر بنی‌ولید در لیبی

بنی ولید حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان قذافی می گویند امیدوارند تا ساعاتی دیگر کنترل بنی ولید را به طور کامل در دست بگیرند

در حالیکه هنوز چند ساعت تا پایان مهلت تسلیم شدن نیروهای معمر قذافی باقی مانده است، مخالفان می گویند نبرد در شهر بنی ولید، یکی از آخرین پایگاه های قذافی را آغاز کرده اند.

مخالفان می گویند کنترل مناطق اطراف بنی ولید را در دست گرفته و اکنون در شعاع دو کیلومتری مرکز این شهر مستقر شده اند.

آنها امیدوارند طی ساعات آینده کنترل بنی ولید را به طور کامل در دست بگیرند.

شورای ملی انتقالی لیبی به نیروهای معمر قذافی که در بنی ولید و سه شهر دیگر لیبی مستقر هستند تا روز شنبه مهلت داده بود که تسلیم شوند.

اما نیروهای مخالف قذافی که طی چند روز گذشته شهر را در محاصره خود داشتند می گویند از دورن شهر مورد حملات راکتی هواداران قذافی قرار گرفته اند.

ریچارد گالپین، خبرنگار بی بی سی در نزدیکی شهر بنی ولید می گوید نیروهای مخالف قذافی در اعلامیه ای گفته اند که چاره ای جز حمله متقابل به نیروهای وفادار به قذافی در شهر بنی ولید نداشته اند.

آنها می گویند تا این لحظه پیشروی سریعی به داخل شهر داشته اند، اما تاکید کرده اند که به منظور کاستن از میزان تلفات، دست به یک عملیات نظامی تمام عیار نزده اند.

نیروهای مخالف قذافی افزوده اند بر اثر درگیری ها در بنی ولید، تا کنون دست کم ۴ نفر کشته شده اند که ۳ نفر از آنها از نیروهای وفادار به قذافی بوده اند.

گزارش ها از مجروح شدن عده ای دیگر در این منطقه حکایت دارد.

خبرنگار بی بی سی در نزدیکی بنی ولید همچنین افزوده است در حالیکه شمار زیادی از نیروهای مخالف قذافی در حال پیشروی به سمت مرکز شهر هستند، تعدادی آمبولانس هم در جهت مخالف، مجروحان را از صحنه درگیری ها دور می کنند.

عبدالله کانشیل، یکی از مقام های ارشد شورای ملی انتقالی لیبی به خبرگزاری رویترز گفته است: "نیروهای مخالف قذافی در شمال شهر مشغول درگیری با تک تیراندازان هستند. ما هم از شرق وارد این شهر شده ایم".

مطالب مرتبط