مردم بریتانیا به استفاده از انرژی هسته ای تمایل بیشتری دارند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نظرسنجی جدید در بریتانیا حاکی از افزایش تمایل مردم این کشور به استفاده از انرژی هسته ای است

براساس یک نظرسنجی جدید در بریتانیا، تمایل به استفاده از انرژی هسته ای در این کشور افزایش یافته است.

بیش از ۴۰ درصد از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند گفته اند که فواید استفاده از انرژی هسته ای بیش از خطرات آن است.

این نظرسنجی توسط انجمن علوم بریتانیا انجام شده و نشان می دهد که برخلاف دیدگاه مردم در کشورهای آلمان، ژاپن و ایتالیا، مردم بریتانیا نگرانی چندانی نسبت به خطرات استفاده از انرژی اتمی از خود نشان نمی دهند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، زلزله ماه مارس سال جاری در ژاپن و سونامی پس از آن که باعث بروز بحران در نیروگاه اتمی فوکوشیما در آن کشور شد، بر نگرش مردم آلمان، ژاپن و ایتالیا نسبت به ایمن بودن استفاده از انرژی هسته ای تاثیر منفی گذاشته است.

در مقابل، به نظر می رسد که تمایل بریتانیایی ها به استفاده از انرژی هسته ای افزایش یافته است.

در حالی که در سال ۲۰۰۵، سی و دو درصد از مردم بریتانیا موافق استفاده از انرژی هسته ای بودند، نتایج تازه ترین نظرسنجی انجام شده حاکی از افزایش این نسبت به ۴۲ درصد است.

این نظرسنجی همچنین نشان می دهد حمایت مردم از ساخت نیروگاه‌های هسته ای جدید از ۹ درصد در سال ۲۰۰۵ به ۲۳ درصد در سال جاری فزایش یافته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption براساس این نظرسنجی تمایل به ساخت نیروگاههای جدید هم از 9 درصد به 23 درصد رسیده است

بررسی انجام شده در این مورد همچنین حاکی از آن است که در حالی که ۵۰ درصد مردان موافق نیروی برق هسته ای هستند، تنها ۲۱ درصد زنان با آن موافقند.

در واقع، حدود یک سوم از زنان بریتانیایی خواستار آن هستند تا سرمایه گذاری های آتی در بخش انرژی در ایجاد تاسیسات استفاده از انرژی خورشیدی متمرکز شود.

پروفسور نیک پیجن از دانشگاه کاردیف که اطلاعات به دست آمده در این نظرسنجی را مورد بررسی قرار داده معتقد است که دیدگاه زنان و مردان درباره تکنولوژی می تواند اطلاعاتی را درباره نحوه برخورد آنها با انرژی هسته ای نشان دهد.

به گفته خبرنگار بی بی سی می گوید در گذشته مردم بریتانیا از نیروگاههای هسته ای حمایت می کردند زیرا معتقد بودند برخلاف نیروگاهایی که سوخت فسیلی، به خصوص زغال سنگ به کار می برند، باعث آلودگی هوا نمی شود.

در حال حاضر، علت گرایش مردم این کشور به نیروی برق هسته ای این است که به واردات حامل های سوخت از خارج وابسته نیست و در نتیجه، باعث ثبات بیشتری در دسترسی به انرژی می شود.

مطالب مرتبط