مخالفان در لیبی با مقاومت شدید هواداران قذافی مواجه شده اند

 بنی ولید حق نشر عکس AFP

نیروهای مخالف معمر قذافی که از عصر روز جمعه وارد شهر بنی ولید شده اند می گویند با مقاومت شدید نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی روبرو شده اند.

بنی ولید یکی از چهار پایگاه اصلی نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر سابق لیبی است.

نیروهای مخالف قذافی دیروز جمعه، نهم سپتامبر ۲۰۱۱ ساعاتی پیش از پایان مهلت مقرر برای تسلیم شدن نیروهای وفادار به قذافی، عملیات خود را برای باز پس گیری شهر بنی ولید آغاز کردند.

آنها گفتند به این دلیل عملیات خود را زودتر آغاز کرده اند که مورد حمله راکتی طرفداران قذافی در این شهر قرار گرفته اند.

اما با وجود پیشرفت سریع مخالفان در ساعات اولیه عملیات، به دلیل مقاومت شدید نیروهای طرفدار قذافی فتح کامل شهر هنوز ممکن نشده و گفته می شود که احتمال دارد این عملیات چندین روز طول بکشد.

تازه ترین گزارش ها از لیبی حاکی از آن است که جنگنده های ناتو به برخی از مواضع هواداران قذافی در اطراف شهر بنی ولید حمله کرده اند.

در این گزارش ها آمده است که ناتو از شورشیان خواسته است تا از ورودی های اصلی شهر عقب نشینی کنند تا جنگنده های ناتو بتوانند مواضع هواداران معمر قذافی را بمباران کنند.

این در حالی است که ناتو این موضوع را که پیش از انجام حمله هوایی از مخالفان قذافی خواسته عقب نشینی کنند، تکذیب کرده است.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در نزدیکی بنی ولید می گوید نیروهای مخالف قذافی موفق شده بودند طی ساعات گذشته برخی از ورودی های اصلی شهر را به کنترل خود در بیاورند.

تا پیش از حمله هوایی ناتو جنگ خیابانی در نقاط مختلف شهر در جریان بوده است.

ریچارد گالپین، خبرنگار بی بی سی مستقر در حاشیه شهر بنی ولید می گوید آمبولانس ها در حال انتقال مجروحان به بیمارستانی در خارج از شهر هستند.

او می گوید شمار نیروهای وفادار به قذافی در بنی ولید بیش از چیزی است که پیش از این تخمین زده می شد.

صبح روز شنبه کاروانی از نیروهای تازه نفس وفادار به قذافی در حال استقرار در خط مقدم نبرد دیده شده اند.

درگیری های سختی نیز در نزدیکی شهر سرت که هنوز در دست هواداران قذافی است صورت گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از یکی از سخنگویان نیروهای مخالف قذافی در نزدیکی شهر سرت گفته که این نیروها در بخش هایی مجبور به عقب نشینی شده اند زیرا بر اثر درگیری ها تلفات زیادی را متحمل شده اند.

شورای ملی انتقال لیبی که در حال حاضر اداره لیبی را در دست دارد می گوید در تلاش بوده که از راههای مسالمت آمیز و مذاکره راه حلی برای خروج از بن بست در شهرهایی که هنوز تحت کنترل وفاداران به قذافی هستند، پیدا کند. اما در عین حال تاکید کرده است که در صورتی که مواضع آنها مورد حمله قرار بگیرد، آنها هم دست به حمله متقابل خواهند زد.

در همین حال گزارش ها حاکی از آن است که مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقالی لیبی برای نخستین بار از زمان فتح طرابلس به دست مخالفان مسلح عازم این شهر شده است تا رسما فعالیت شورا را از پایتخت لیبی پیگیری کند.

مطالب مرتبط