خروج سفیر اسرائیل از مصر در پی حمله معترضان مصری به سفارت اسرائیل

حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان مصری خواستار قطع رابطه با اسرائیل هستند

پس از آن که معترضان مصری با حمله به ساختمان سفارت اسرائیل در قاهره، وارد این ساختمان شدند، دولت مصر وضعیت هشدار اعلام کرده و سفیر اسرائیل در قاهره مصر را ترک کرده است.

گزارش ها از وقوع تیراندازی و مجروح شدن تعداد زیادی از افراد حکایت دارد.

نیروهای امنیتی برای متفرق کردن صدها نفری که یک دیوار سفارت حفاظتی سفارت را تخریب کردند، به استفاده از گاز اشک آور متوسل شدند.

معترضان مصری روز جمعه با پتک و میله های فلزی بخشی از یک دیوار حفاظتی را خراب کردند و وارد یکی از اتاق های واقع در طبقات اولیه این ساختمان ۲۱ طبقه شدند. آنها شماری از اسناد و مدارک موجود در سفارت را به همراه پرچم اسرائیل به خیابان ریختند.

تظاهرکنندگان به اقدام ماه گذشته نیروهای اسرائیلی در کشتن پنج سرباز مصری معترض بودند.

اسحاق لوانون، سفیر اسرائیل در قاهره اکنون از مصر خارج شده است. خبرگزاری ها پیشتر گزارش داده بودند که وی به همراه خانواده اش و کارکنان سفارتخانه به فرودگاه قاهره رفته بودند تا مصر را ترک کنند.

یکی از خبرنگاران بی بی سی که در صحنه حضور دارد، می گوید درگیری همچنان ادامه دارد و در حال تبدیل شدن به اعتراضی علیه رهبری جدید مصر است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از مصر خواسته است که از ساختمان سفارت محافظت کند.

کاخ سفید از گفتگوی تلفنی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خبر داده است.

دولت آمریکا می گوید که باراک اوباما درباره این حادثه به شدت ابراز نگرانی کرده و تدابیری که در سطوح مختلف برای رفع این بحران اتخاذ کرده را با آقای نتانیاهو در میان گذاشته است.

پس از حادثه مرزی کشته شدن سربازان مصری، شورای حاکم بر این کشور برای قطع رابطه با اسرائیل تحت فشار بوده است و تنش بین دو کشور شدت یافته است.

از آن زمان تاکنون، معترضان بارها در برابر سفارت اسرائیل دست به اعتراض زده اند.

در حال حاضر، تنها دو کشور عربی با اسرائیل معاهده صلح دارند که یکی از آنها مصر است.

مصر و اسرائیل در سال ۱۹۷۹ میلادی و در پی تلاش های دیپلماتیک دولت جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا، پیمان صلح کمپ دیوید را امضا کردند.

در پی کناره گیری حسنی مبارک، رهبر سابق مصر، تعداد زیادی از مردم این کشور خواهان خروج مصر از پیمان صلح با اسرائیل هستند.

هزاران نفر از مردم مصر روز جمعه با تجمع در میدان تحریر در قاهره، ضمن محکوم کردن برگزاری دادگاه های نظامی برای برخی از غیرنظامیان، خواهان تسریع روند اصلاحات در این کشور و اخراج سفیر اسرائیل شدند.