مقتدی‌صدر خواستار تعلیق موقت حملات علیه نظامیان آمریکایی شد

مقتدی‌صدر حق نشر عکس AFP

مقتدی صدر، روحانی تندروی شیعه در عراق از هواداران خود خواسته است که به طور موقت حمله به نیروهای ارتش آمریکا را متوقف کنند.

آقای صدر گفته است با این تصمیم قصد دارد به آمریکایی ها فرصتی بدهد که بر اساس توافقی که پیش از این با دولت عراق حاصل کرده اند، تا پایان سال جاری میلادی از این کشور خارج شوند.

این رهبر تندروی شیعه تاکید کرده است چنانکه خروج نیروهای آمریکایی از عراق تا پایان سال جاری کامل نشود، حملات علیه این نیروها با شدت بیشتر و به شیوه های متفاوتی ادامه خواهد یافت.

این صحبت ها در حالی بیان می شود که سیاستمداران عراقی در حال حاضر در مورد احتمال ادامه حضور نظامی آمریکا در عراق، سرگرم مذاکره با مقام های آمریکایی هستند.

در این مذاکرات در مورد باقی ماندن چند هزار سرباز آمریکایی در عراق پس از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱، برای ارائه آموزش های لازم به نیروهای امنیتی عراق بحث و گفتگو می شود.

سپاه مهدی، گروه شبه نظامی که مقتدی صدر پایه‌گذاری کرده بود، پس از سال ۲۰۰۳ میلادی بارها با نیروهای آمریکایی و نیروهای دولتی عراق درگیر شد.

با وجود اینکه سپاه مهدی در سال های اخیر تقریبا به حالت غیر فعال در آمده و عملا پس از سال ۲۰۰۸ سلاح را بر زمین گذاشته است، اما مقام های آمریکایی می گویند برخی از شاخه های کوچک تر این گروه شبه نظامی به حملات خود علیه نیروهای آمریکایی ادامه داده اند.

اکنون مقتدی صدر بار دیگر در بیانیه تازه ای که صادر کرده است از احتمال از سر گیری حملات گروه های شبه نظامی شیعه علیه ارتش آمریکا خبر داده است.

این بیانیه پس از آن صادر می شود که مقام های عراقی هفته گذشته آغاز خروج نیروهای آمریکایی از عراق را رسما اعلام کردند.

در حال حاضر در حدود ۴۵ هزار نفر از نیروهای ارتش آمریکا در عراق به سر می برند.

برخی از مقام های آمریکایی در واشنگتن می گویند باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا مایل است بین ۳ هزار تا ۱۰ هزار نفر از نیروهای ارتش آمریکا در عراق باقی بمانند.

با این حال در حالیکه کمتر از ۴ ماه به پایان مهلت مقرر برای خروج ارتش آمریکا از عراق باقی مانده، هنوز نوری مالکی، نخست وزیر عراق و نمایندگان پارلمان این کشور در مورد جزییات شمار نیروهای آمریکایی که آنها مایلند در کشورشان باقی بمانند سخنی نگفته اند.

مطالب مرتبط