رهبر شورای انتقالی لیبی: هنوز سرهنگ قذافی را شکست نداده‌ایم

حق نشر عکس AP
Image caption مصطفی عبدالجلیل در یک پایگاه هوایی در نزدیکی طرابلس در جمع هوادارانش حاضر شد

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی، در جمع صدها نفر از هوادارانش گفته است که الان زمان تلافی و مجازات نیست.

او گفت که سرهنگ قذافی هنوز شکست نخورده است و لازم است اقدامی هماهنگ انجام شود تا شهرهای سرت، بنی ولید و سبها را که هنوز پایگاه های اصلی او هستند، آزاد شوند.

رئیس شورای ملی انتقالی لیبی که برای نخستین بار از زمان تصرف طرابلس به دست مخالفان سرهنگ قذافی، وارد این شهر شده است، در یک پایگاه هوایی در نزدیکی طرابلس در جمع طرفدارانش سخن می‌گفت.

مصطفی عبدالجلیل، وزیر دادگستری سابق لیبی است که بعد از آغاز اعتراضات در این کشور، به مخالفان سرهنگ قذافی پیوست و خواهان کناره‌گیری او از قدرت شد.

با آغاز اعتراضات در لیبی، شهر بنغازی در شرق لیبی، به پایگاه اصلی مخالفان سرهنگ قذافی تبدیل شد و برخی از اعضای شورای ملی انتقالی لیبی، از جمله مصطفی عبدالجلیل در این شهر مستقر بودند.

یک سخنگوی مخالفان سرهنگ قذافی بازگشت مصطفی عبدالجلیل به پایتخت را رویدادی تاریخی توصیف کرده و گفته است: "او با مقام‌های ارشد تیم خود و تمام اعضای شورای ملی انتقالی لیبی دیدار خواهد کرد تا مرحله بعدی بنا نهادن یک لیبی جدید را آغاز کند."

از سوی دیگر، مسئولان صندوق بین‌المللی پول هم اعلام کرده‌اند که شورای ملی انتقالی لیبی را به عنوان حکومت مشروع این کشور به رسمیت می‌شناسد.

پایگاه‌های اصلی قذافی

نیروهای مخالفان سرهنگ قذافی که کنترل طرابلس، پایتخت این کشور را در دست گرفته‌اند، همچنان در تلاش هستند تا آخرین مناطق تحت کنترل نیروهای سرهنگ قذافی را تصرف کنند.

بر اساس گزارش‌ها، روز شنبه، دهم سپتامبر، درگیری دو طرف در شهر بنی‌ولید، یکی از چهار پایگاه اصلی نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی، همچنان ادامه داشته است.

نیروهای مخالف سرهنگ قذافی از عصر روز جمعه، نهم سپتامبر، با پایان یافتن مهلتی که برای تسلیم شدن نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی تعیین کرده بودند، وارد شهر بنی‌ولید شده‌اند.

گزارش شده است که با وجود پیشرفت سریع مخالفان در ساعات اولیه این عملیات نظامی، طرفداران سرهنگ قذافی به شدت در مقابلشان مقاومت کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption درگیری ها برای کنترل شهر بنی ولید ادامه دارد

جنگنده های ناتو هم روز شنبه به مواضع هواداران قذافی در اطراف شهر بنی‌ولید حمله کردند.

گفته می‌شود که ناتو از شورشیان خواسته است که از ورودی‌های اصلی شهر عقب‌نشینی کنند تا جنگنده‌های ناتو بتوانند مواضع هواداران معمر قذافی را بمباران کنند.

هرچند مقامات ناتو این موضوع را که پیش از انجام حمله هوایی، از مخالفان سرهنگ قذافی خواسته است تا عقب‌نشینی کنند، تکذیب کرده است.

درگیری های سختی هم در نزدیکی شهر سرت، زادگاه سرهنگ قذافی، که هنوز در دست هواداران او است، رخ داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یکی از سخنگویان نیروهای مخالف سرهنگ قذافی در نزدیکی شهر سرت گزارش کرده است که این نیروها در بخش‌هایی مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند، چون بر اثر درگیری‌ها تلفات زیادی را متحمل شده‌اند.

مطالب مرتبط