چهار مظنون به عملیات تروریستی در سوئد بازداشت شدند

مرکز هنری رودا استنز حق نشر عکس AP
Image caption مرکز هنری رودا استنز در شهر گوتنبورگ که به دلیل تهدید تروریستی تخلیه شد

بر اساس اعلام مقامات پلیس سوئد، چهار نفر که ظن آن می‌رود در حال آماده شدن برای انجام یک حمله تروریستی بودند، در این کشور بازداشت شده‌اند.

به نقل از مقامات ارشد پلیس سوئد گزارش شده است که این چهار نفر در شهر ساحلی گوتنبورگ، در غرب سوئد بازداشت شده‌اند.

این بازداشت‌ها در شرایطی رخ می‌دهد که در طول شب شنبه، دهم سپتامبر، یک مرکز هنری در شهر گوتنبورگ به دلیل تهدید تروریستی تخلیه شد.

شب گذشته، پلیس از حدود ۴۰۰ نفر که در جشن افتتاحیه فستیوال بین‌المللی هنر معاصر در این مرکز شرکت کرده بودند، خواست تا محل را ترک کنند.

رئیس این مرکز هنری به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "حوالی نیمه‌شب، پلیس از من خواست تا بیرون بروم و آنها گفتند که ساختمان مورد تهدید قرار گرفته است. آنها از ما خواستند تا به آرامی جشن را متوقف کنیم که این کار انجام شد و بعد، همه محل را ترک کردند."

به گفته او، نیروهای پلیس، ساختمان را مورد بررسی و جستجو قرار داده‌اند، ولی چیزی پیدا نشده است.

پلیس سوئد اطلاعات کمی درباره بازداشت‌ها منتشر کرده است.

با این حال، خبرگزاری تی‌تی سوئد گزارش داده است که چهار مظنونی که تحت بازداشت هستند، در نزدیکی مرکز هنری شهر گوتنبورگ دستگیر شده‌اند.

این حادثه در دهمین سالگرد حمله‌های یازده سپتامبر در آمریکا رخ می‌دهد، ولی هنوز روشن نیست که آیا این دو موضوع به هم ربط دارند یا نه.

دولت سوئد، سطح هشدار امنیتی این کشور را در ماه نوامبر سال ۲۰۱۰ افزایش داد و دلیل آن را "تغییر رفتار" گروه‌هایی خواند که در سوئد مستقر هستند و ظن آن می‌رود که در حال برنامه‌ریزی برای انجام حملات تروریستی باشند.

در ماه دسامبر سال گذشته یک بمب‌گذار انتحاری به نام تیمور عبدالوهاب در مرکز استکهلم، پایتخت سوئد، خود را منفجر کرد که در اثر آن دو نفر زخمی شدند.

مطالب مرتبط