درگیری‌های شدید برای کنترل شهر بنی ولید در لیبی

حق نشر عکس Reuters
Image caption درگیری ها برای کنترل شهر بنی ولید ادامه دارد

گزارش‌های خبری حاکی از درگیری شدید در شهر بنی ولید لیبی است. همین گزارش ها می گویند که بر اثر این درگیری‌ها دست کم ۷ نفر از نیروهای مخالف سرهنگ قذافی، رهبر فراری لیبی، کشته و ۱۰ نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

این نیروها ادعا می کنند که تعدادی از مردم محلی با خیانت به آنها این نیروها را به کمین نیروهای حامی آقای قذافی کشانده‌اند.

در همین حال گزارش شده است که جنگنده های ناتو نیز اهدافی را در شهر بنی ولید مورد حمله قرار داده اند.

یک خبر نگار بی بی سی می گوید که نیروهای مخالف آقای قذافی از قدرت و نیروی کافی برای تسخیر شهر بنی ولید، برخوردار نیستند.

"زمان تلافی و مجازات نیست"

پیشتر مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی، در جمع صدها نفر از هوادارانش گفت که الان زمان تلافی و مجازات نیست.

او گفت که سرهنگ قذافی هنوز شکست نخورده است و لازم است اقدامی هماهنگ انجام شود تا شهرهای سرت، بنی ولید و سبها را که هنوز پایگاه های اصلی او هستند، آزاد شوند.

حق نشر عکس AP
Image caption مصطفی عبدالجلیل در یک پایگاه هوایی در نزدیکی طرابلس در جمع هوادارانش حاضر شد

رئیس شورای ملی انتقالی لیبی که برای نخستین بار از زمان تصرف طرابلس به دست مخالفان سرهنگ قذافی، وارد این شهر شده بود، در یک پایگاه هوایی در نزدیکی طرابلس در جمع طرفدارانش سخن می‌گفت.

مصطفی عبدالجلیل، وزیر دادگستری سابق لیبی است که بعد از آغاز اعتراضات در این کشور، به مخالفان سرهنگ قذافی پیوست و خواهان کناره‌گیری او از قدرت شد.

پایگاه‌های اصلی قذافی

نیروهای مخالفان سرهنگ قذافی که کنترل طرابلس، پایتخت این کشور را در دست گرفته‌اند، همچنان در تلاش هستند تا آخرین مناطق تحت کنترل نیروهای سرهنگ قذافی را تصرف کنند.

بر اساس گزارش‌ها، روز شنبه، دهم سپتامبر، درگیری دو طرف در شهر بنی‌ولید، یکی از چهار پایگاه اصلی نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی، همچنان ادامه داشته است.

نیروهای مخالف سرهنگ قذافی از عصر روز جمعه، نهم سپتامبر، با پایان یافتن مهلتی که برای تسلیم شدن نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی تعیین کرده بودند، وارد شهر بنی‌ولید شده‌اند.

گزارش شده است که با وجود پیشرفت سریع مخالفان در ساعات اولیه این عملیات نظامی، طرفداران سرهنگ قذافی به شدت در مقابلشان مقاومت کرده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط