حمله به اوباما و ریک پری در مناظره جمهوری خواهان

حق نشر عکس a
Image caption مناظره های تلویزیونی پیش از انتخابات مقدماتی سال آینده برای تعیین نامزد جمهوری خواهان برگزار می شود

انتقاد از سیاست های باراک اوباما و زیر سوال بردن "موفقیت های" ریک پری، فرماندار ایالت تگزاس از موضوع های اصلی مناظره تلویزیونی داوطلبان نامزدی حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ بود.

مناظره دوشنبه شب که دومین مناظره جمهوری خواهان در ماه سپتامبر است، در فلوریدا و به طور مشترک به وسیله شبکه خبری سی ان ان و جنبش اعتراضی تی پارتی برگزار شد.

در این مناظره، میت رامنی، فرماندار سابق ماساچوست، حملات هفته گذشته خود به ریک پری، فرماندار تگزاس را ادامه داد.

آقای پری و آقای رامنی در مناظره تلویزیونی هفته پیش بر سر بیمه های تامین اجتماعی فدرال به شدت بحث کردند و آقای پری از این برنامه دولتی به عنوان یک "کلاهبرداری هرمی" و "دروغ بزرگ" نام برد.

ریک پری و میت رامنی همدیگر را متهم کردند که با انگشت گذاشتن بر اختلافاتشان درباره تامین اجتماعی سعی دارند شهروندان سالمند را بترسانند.

آقای پری که صدرنشین نظرسنجی ها از نظر محبوبیت در میان داوطلبان جمهوری خواه ورود به کاخ سفید است، "موفقیت" خود در ایجاد پویایی اقتصادی در تگزاس و اشتغالزایی بالا در این ایالت را علت صلاحیت خود برای به دست آوردن عنوان ریاست جمهوری می داند.

به همین علت، علاوه بر آقای رامنی که در نظرسنجی ها پس از آقای پری قرار دارد، دیگر داوطلبان از جمله میشل باکمن، نماینده کنگره و از شخصیت های برجسته تی پارتی هم به شدت به فرماندار تگزاس حمله کردند.

آقای پری بر اساس نظرسنجی تازه سی ان ان و موسسه او آر سی، ۳۰ درصد محبوبیت دارد و آقای رامنی با ۱۸ درصد محبوبیت، با فاصله زیادی از آقای رامنی در جایگاه دوم است.

سیاست های اقتصادی باراک اوباما و اصلاحات او در بیمه های درمانی از دیگر موضوع مورد انتقاد در مناظره بود.

علاوه بر این سه نفر، ران پل نماینده تگزاس در کنگره، جان هانتسمن سفیر سابق آمریکا در چین، هرمن کین مدیرعامل سابق رستوران های زنجیره ای پیتزا پدرخوانده، ریک سانتوروم سناتور سابق و نیوت گینگریچ، از روسای سابق مجلس نمایندگان آمریکا در مناظره حضور داشتند.

سیاست خارجی بخش کوچکی از مناظره را به خود اختصاص داد.

سناتور سابق، ریک سانتوروم در این مناظره از ران پل به خاطر نوشته "غیرمسوولانه" اخیرش که عدم محبوبیت آمریکا در جهان اسلام را به خاطر سیاست خارجی این کشور دانسته بود، به شدت انتقاد کرد.

آقای پل با تاکید بر نوشته هایش گفت علت تنفر تندروها از آمریکا "آزادی و بالندگی" این کشور نیست بلکه سیاست خارجی آن است.

این سخنان آقای پل با هو کشیدن بعضی از تماشاکنندگان حاضر در محل مناظره همراه شد.

مطالب مرتبط