ترکیه از احتمال عملیات زمینی در شمال عراق برای سرکوب پ‌ک‌ک خبر داد

حق نشر عکس AFP
Image caption ترکیه، پ‌ک‌ک را متهم می‌کند که از پایگاه‌هایش در شمال عراق برای انجام حملات خود در ترکیه استفاده می‌کند

دولت ترکیه از احتمال انجام حمله زمینی به مواضع شورشیان کرد در شمال عراق خبر داده است.

ادریس نعیم شاهین، وزیر کشور ترکیه روز سه شنبه (۱۳ سپتامبر) گفت چنین حمله‌ای با در نظر گرفتن گفت‌وگوها در این باره با دولت عراق، در هر زمانی قابل انجام است.

آخرین حمله گسترده ارتش ترکیه به مواضع نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) در خاک عراق به اوایل سال ۲۰۰۸ میلادی برمی‌گردد.

نیروی هوایی ترکیه در واکنش به افزایش حملات نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک)، ماه گذشته میلادی بارها مواضع این گروه در شمال عراق را بمباران کرد.

بنا بر اعلام ارتش ترکیه، در بمباران هوایی و توپخانه‌ای مواضع نیروهای پ‌ک‌ک در شمال اقلیم کردستان عراق، در ماه اوت ۱۴۵ تا ۱۶۰ نفر از اعضای این گروه کشته شده‌اند.

بنا بر گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، اخیرا یکی از مقام‌های بلندپایه ترکیه برای دیدار با مقام‌های عراقی و جلب حمایت آنها در مبارزه با شورشیان کرد فعال در خاک عراق به بغداد سفر کرده است.

ترکیه، پ‌ک‌ک را متهم می‌کند که از پایگاه‌هایشان در شمال عراق برای انجام حملات خود در ترکیه استفاده می‌کند.

دولت ترکیه از مذاکره با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) امتناع می‌کند.

حزب کارگران کردستان ترکیه از سال ۱۹۸۴ وارد جنگ با دولت این کشور شده و تا کنون ۴۰ هزار نفر در درگیری ها کشته شده‌اند.

انتقاد از تلفات غیرنظامی در حملات ایران و ترکیه

سپاه پاسداران ایران نیز از اواخر تیر ماه سال جاری با اجرای عملیات گسترده‌ای در شمال غرب این کشور، مواضع گروه پژاک (حزب حیات آزاد کردستان) را هدف قرار داده است.

این درگیری مسلحانه باعث بروز تلفاتی در هر دو جبهه شده و پیشنهاد آتش‌بس پژاک نیز که حدود ده روز پیش مطرح شد، هنوز از سوی ایران پذیرفته نشده است.

سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران می گوید که حملات سپاه به مواضع گروه پژاک در منطقه شمال‌غرب این کشور اقدامی پیشگیرانه است.

پژاک یک گروه مسلح است که خود را حزبی سیاسی معرفی می‌کند که هدف آن ایجاد "تغییرات اساسی" در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر به تازگی در اعلامیه‌ای دو کشور ایران و ترکیه را متهم کرد که اقدامات لازم برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان در حملات خود به نیروهای کرد را انجام نداده‌اند.

مطالب مرتبط