حملات علیه نیروهای نظامی عراق ۱۵ کشته بر جای گذاشت

بمبگذاری در عراق حق نشر عکس Reuters
Image caption در حالیکه کمتر از چهار ماه تا خروج نیروهای آمریکایی از عراق باقی مانده، میزان حملات علیه نیروهای عراقی افزایش یافته است

مقام های امنیتی در عراق می گویند که حمله مردان مسلح به یک ایستگاه بازرسی به کشته شدن دو مامور پلیس منجر شده و وقوع چند بمبگذاری نیز دست کم ۱۳ کشته و دهها مجروح بر جای گذاشته است.

بر اثر انفجار یک اتومبیل بمبگذاری شده در شهر حله، در نزدیکی رستورانی که معمولا نیروهای امنیتی از آن استفاده می کنند، دست کم ۱۳ نفر کشته شده اند.

در همین حال در غرب بغداد، انفجار بمبی دیگر که به یک اتوبوس نظامی متصل شده بود، دست کم ۲ پرسنل نظامی عراقی را کشته است.

طی روزهای اخیر حملات به نیروهای مسلح از جمله پلیس عراق افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمار رسمی وزارت دفاع و وزارت کشور عراق حاکی از آن است که در طی ماه اوت، ۴۵ مامور پلیس، ۳۹ سرباز ارتش عراق و ۱۵۵ غیرنظامی بر اثر حملات افراد مسلح و یا بمبگذاری کشته شده اند.

با وجود اینکه خشونت ها در عراق نسبت به سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ کاهش چشمگیری داشته است، وقوع حملات تازه علیه نیروهای امنیتی عراقی طی روزهای اخیر، موجب نگرانی هایی در مورد آینده این کشور پس از خروج نیروهای ارتش آمریکا تا ماه دسامبر ۲۰۱۱ ایجاد کرده است.

در حال حاضر در حدود ۴۵ هزار نفر از نیروهای ارتش آمریکا در عراق به سر می برند.

برخی از مقام های آمریکایی در واشنگتن می گویند باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا مایل است بین ۳ تا ۱۰ هزار نفر از نیروهای ارتش آمریکا در عراق باقی بمانند.

در حالیکه کمتر از ۴ ماه به پایان مهلت مقرر برای خروج ارتش آمریکا از عراق باقی مانده است، هنوز نوری مالکی، نخست وزیر عراق و نمایندگان پارلمان این کشور در مورد جزییات شمار نیروهای آمریکایی که آنها مایلند در کشورشان باقی بمانند سخنی نگفته اند.

مطالب مرتبط