آمریکا بر حمایت از شورای ملی انتقالی لیبی تاکید کرد

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک حق نشر عکس Reuters

بلند پایه ترین مقام آمریکایی که پس از سقوط حکومت معمر قذافی از لیبی دیدن می کند، به مقامات جدید این کشور وعده داد که آمریکا برای استقرار یک نظام دموکراتیک در لیبی، از شورای ملی انتقالی حمایت خواهد کرد.

جفری فلتمن، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک که با مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقالی لیبی دیدار کرده، می گوید که آمریکا همیشه به حق حاکمیت ملی لیبی احترام می گذارد، و هر نوع مشارکتی در امور این کشور در صورت خواست مقام های این کشور صورت می گیرد.

آقای فلتمن همچنین افزود که آمریکا در عملیات برای یافتن معمر قذافی هیچ نقشی ندارد زیرا به گفته او این موضوع در دستور کار ناتو برای حفاظت از جان غیرنظامیان قرار نداشته است.

هنوز از محل اختفای سرهنگ قذافی، رهبر سابق لیبی اطلاعی در دست نیست.

معمر قذافی گفته است که ترجیح می دهد در لیبی بماند و کشته شود تا اینکه به کشور دیگری بگریزد. با این حال ظرف روزهای گذشته و پس از آنکه کنترل طرابلس به دست شورای ملی انتقالی لیبی افتاد، دست کم ۳۶ نفر از نزدیکان و اعضای خانواده آقای قذافی از لیبی به الجزایر و نیجر گریخته اند.

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک تاکید کرده است که کشورش به ادامه عملیات نظامی در کنار نیروهای ناتو در لیبی متعهد است و تا زمانی که این عملیات برای حفظ جان غیرنظامیان ضروری باشد ادامه خواهد یافت.

جفری فلتمن ضمن تقدیر از مقام های شورای ملی انتقالی لیبی به خاطر افزایش نظارت بر نیروهای امنیتی این کشور، از بازگشایی سفارت آمریکا در لیبی در آینده نزدیک خبر داد.

آقای فلتمن همچنین گفت که شورای ملی انتقالی لیبی گامهای محکمی را برای ادغام نیروهای شبه نظامی این کشور با بدنه حاکمیت غیرنظامی لیبی برداشته است.

هنوز برخی از نیروهای هوادار معمر قذافی کنترل چند شهر این کشور از جمله سرت و بنی ولید را در دست دارند.

نیروهای مخالف معمر قذافی می گویند که کنترل بخش شمالی شهر بنی ولید را در دست گرفته اند، اما از پیشروی بیشتر به سمت جنوب شهر بازمانده اند.

مطالب مرتبط