واکنش تاجیکستان به قتل یک شهروند تاجیکستان در روسیه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رسانه‌ها از کُشته شدن۵۱ شهروند تاجیکستان در نیم‌سال اول سال جاری در روسیه خبر می‌دهند

سفارت تاجیکستان در مسکو ضمن ارائه یک یادداشت از وزارت خارجه روسیه خواستار مساعدت در بازرسی واقع‌بینانه حادثه قتل جانی‌بیک قاسم‌اف، شهروند تاجیک شده است.

مراد بوریبایف، سخنگوی این سفارت به بی بی سی گفت، چنین درخواستی به کمیته بازرسی روسیه در شهر "سیرگی یوا-پاسد" نیز ارسال شده است.

روز چهارشنبه ۷ سپتامبر، در بیشه‌زار ناحیه "سیرگی یوا-پاسد" مسکو جسد جانی‌بیک قاسم‌اف، متولد شهر پنجکنت تاجیکستان با ضربه‌های زیاد کارد به بدن و سر بریده کشف شده بود.

بخش بازرسی اداره کل کمیته بازرسی روسیه در شهر "سیرگی یوا-پاسد" در مورد این حادثه پرونده جنایی باز کرده، اما تا حالا جزئیات و عاملان قتل این شهروند تاجیک پیدا نشده است.

به گفته آقای بوریبایف، با مساعدت سفارت تاجیکستان در شهر مسکو جسد جانی‌بیک قاسم‌اف روز ۱۰ سپتامبر از طریق هواپیما به شهر دوشنبه منتقل شد.

در ماه مارس سال جاری نیز در ایستگاه متروی “اوزرکی” شهر سانکت-پترزبورگ جسد یک مرد ۲۸ ساله تاجیک با زخمهای سیر‌شمار کارد در قسمتهای شکم، گردن و سینه کشف شده بود.

این در حالیست که برخی از رسانه‌ها با استناد به دفتر مطبوعات وزارت امور داخله تاجیکستان گزارش کرده‌اند که در ظرف ۶ ماه سال جاری از روسیه تابوت ۵۱ تن از اتباع تاجیک به این کشور وارد شده که به گفته برخی از این نشریات، شماری از آنها از جانب گروههای "ملّت گرای (ناسیونابیست) روس" کُشته شده‌اند.

طبق اطلاع وزارت امور داخله تاجیکستان، در سال گذشته در روسیه حدود ۷۰۰ تن از اتباع تاجیک فوت کرده‌اند که از این جمله، ۷۵ نفر از جانب گروههای ملگرای روس یا گروههای جنایی کُشته شده‌اند.