رئیس کمیسیون اروپا نسبت به عواقب بحران بدهی حوزه یورو هشدار داد

حق نشر عکس AFP
Image caption خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا، نسبت به بحران بازپرداخت بدهی ها هشدار داد

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا نسبت به عواقب وخیم مشکلات ناشی از بحران بدهی دولت های عضو حوزه پولی یورو هشدار داده است.

آقای باروسو بدهی های سنگین شماری از کشورهای حوزه یورو و احتمال ناتوانی برخی از آنها در بازپرداخت این بدهی ها را بزرگترین بحران نسل حاضر در اروپا نام داده و گفته است این مشکل تنها در صورتی قابل حل است که کشورهای حوزه یورو انسجام بیشتری داشته باشند.

رئیس کمیسیون اروپا گفته است که قصد دارد طرح هایی را برای حل این مساله ارائه دهد که از جمله شامل صدور مشترک اوراق قرضه یورو توسط کشورهای عضو حوزه پول مشترک اروپایی است.

به گفته آقای باروسو احتمالا این اقدام باعث کاهش هزینه های ناشی از اخذ وام برای کشورهایی مثل یونان خواهد شد که با بحران بازپرداخت بدهی روبروست.

یونان و کشورهایی که با بدهی ها سنگین خارجی دست به گریبان هستند برای تشویق وام دهندگان به خرید اوراق قرضه خود طبیعتا باید امتیازاتی مانند نرخ بهره بالاتری را در نظر بگیرند که هزینه استقراض آنها را افزایش می دهد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، با طرح صدور اوراق قرضه مشترک از سوی کشورهای عضو یورو مخالف بوده است.

کاهش رتبه اعتباری دو بانک فرانسوی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رتبه اعتباری دو بانک بزرگ فرانسوی کاهش یافته است

در همین حال با افزایش نگرانی نسبت به تبعات بحران بدهی کشورهای حوزه یورو، موسسه رده بندی اعتباری "مودی" اعلام کرده که رتبه اعتباری بانک سوسیته ژنرال و بانک اعتبارات کشاروزی که از جمله بانک های بزرگ فرانسه هستند را کاهش داده است.

روز دوشنبه ( ۱۲ سپتامبر) سهام این دو بانک فرانسوی در بازاهای سهام به دلیل پیش بینی کاهش رتبه اعتباری آنها با افت همراه بود زیرا سهامداران نگران میزان قابل توجه اوراق قرضه دولت یونان در مجموع دارایی های این دو بانک بودند.

در همین حال قرار است امروز( چهارشنبه ۱۴ سپتامبر) آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان همراه نیکلا سارکوزی ، رئیس جمهوری فرانسه، با جورج پاپاندروئو، نخست وزیر یونان دیدار و در مورد افزایش نگرانی بازارهای جهانی نسبت به بازپرداخت بدهی های یونان با او مذاکره کنند.

افزایش سرمایه گذاری چینی ها

حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر چین از اقتصادی های بزرگ جهان خواسته تا مسئولیت بیشتری در قبال بحران بدهی ها بپذیرند

ون جیابائو، نخست وزیر چین گفته است اقتصادهای بزرگ جهان باید مسئولیت بیشتری را در قبال بحران بدهی های بپذیرند.

آقای ون گفت چین به عنوان کشوری که بزرگترین ذخایر ارزی را در جهان در اختیار دارد در سایر کشورها سرمایه گذاری های بیشتری خواهد کرد.

علیرغم افزایش نگرانی های نسبت به مشکلات مالی در آمریکا و کشورهای اروپایی، نخست وزیر چین ابزار امیدواری کرد که اقتصاد جهان به آهستگی در مسیر بهبود قرارگرفته است.

آقای ون همچنین گفت چین همچنان در زمینه اقتصادی به پیش می رود و این کشور تلاش خواهد کرد تا به رشد اقتصاد در جهان کمک کند.

مطالب مرتبط