اتحادیه های کارگری بریتانیا برای اعتصاب گسترده آماده می شوند

Image caption رئیس یکی از بزرگترین اتحادیه های کارگری گفته است اعتراض به پرداخت حق بازنشستگی در واقع نوعی رویارویی برای حفظ زندگی ماست

در بریتانیا پس از آن که برخی از بزرگترین اتحادیه های کارگری این کشور اعلام کردند که قصد دارند در اعتراض به پرداخت حق بازنشستگی دست به اعتصاب بزنند، گفته می شود که این کشور با تهدیدی جدی در این مورد روبرو شده است.

قرار است تعدادی از اتحادیه های کارگری بریتانیا از جمله اتحادیه کارگری آتش نشانان، و اتحادیه های کارگری موسوم به یونیسون، یونایت و جی ام بی درباره نحوه مشارکت در این اعتصاب که احتمالا در ماه نوامبر خواهد بود، با اعضایشان مشورت کنند.

دولت در واکنش به این اقدام اتحادیه ها گفته است اعتصاب گسترده تنها باعث خشم عمومی می شود.

دولت در تلاش است تا از ماه آوریل آینده سهم کارکنان را در پرداخت حق بازنشستگی افزایش دهد، این در حالی است که هیچ افزایشی در میزان دستمزدها در بخش عمومی (کارکنان دولت و نهاد های وابسته) صورت نخواهد گرفت.

دیو پرنتیس، رئیس اتحادیه کارگری یونیسون در جریان کنفرانس سالیانه کنگره اتحادیه های کارگری بریتانیا ضمن حمایت از اعتصاب عمومی گسترده گفت که او به ۹۰۰۰ کارفرما رسما اعلام کرده که بیش از یک میلیون نفر از اعضای این اتحادیه خواستار انجام اعتصاب شده اند.

آقای پرنتیس گفت: "ما به اندازه کافی در این مورد شکیبایی به خرج داده ایم. اگر در شرایط فعلی کاری انجام ندهیم، خواسته های دولت از ما همچنان افزایش می یابد."

آقای پرنتیس در جریان سخنرانی اش در کنگره اتحادیه های کارگری همچنین گفت: "این اقدام ما در واقع نوعی رویارویی برای حفظ زندگیمان است."

گیل کارتمیل، معاون اتحادیه کارگری یونایت هم گفته است: "زمانی که دولت اتئلافی قدرت را به دست گرفت ما می دانستیم که باید برای حفظ زندگی مان بجنگیم. ما می دانستیم که این دولت قصد دارد ما را تضعیف کرده و بین ما تفرقه بیندازد."

برایان استراتون، از اتحادیه کارگری جی ام بی هم درجریان کنفرانس سالیانه کنگره اتحادیه کارگری گفت: "ما درباره یک روز دست از کار کشیدن و اندکی اعتراض به وضع موجود حرف نمی زنیم. ما درباره اعتراضی طولانی تر و محکم تر حرف می زنیم."

هیات رئیسه کنگره اتحادیه های کارگری هم حمایت خود را از دست زدن به اعتصاب در اعتراض به پرداخت حق بازنشستگی اعلام کرده است. در همین حال سخنگوی نخست وزیر بریتانیا گفته است بهترین راه، ادامه مذاکره است.