سفر دیپلمات های ارشد آمریکا و اروپا به خاورمیانه در آستانه اجلاس سازمان ملل

اشتون و نتانیاهو حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر اسرائیل با نمایندگان اروپا و آمریکا دیدار کرد

دیپلمات های ارشد آمریکایی و اروپایی برای متوقف کردن تلاش های صورت گرفته برای عضویت کشور مستقل فلسطینی در سازمان ملل متحد، راهی خاورمیانه شده اند.

دنیس راس، مشاور ارشد کاخ سفید و دیوید هیل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، چهارشنبه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و ایهود باراک، وزیر دفاع این کشور دیدار کردند.

آنها قرار است پنجشنبه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در رام الله ملاقات کنند.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که چهارشنبه با آقای نتانیاهو دیدار کرد، اقامت خود را در خاورمیانه برای ادامه گفت و گوها تمدید کرده است.

تونی بلر، رئیس گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه هم به منطقه سفر کرده است.

در آستانه برگزاری اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، فلسطینی ها بر تحرکات خود برای کسب شناسایی بین المللی افزوده اند.

اسرائیل درباره عواقب چنین اقدامی هشدار داده است.

خانم اشتون پس از دیدار با آقای نتانیاهو گفت: "امیدوارم در روزهای پیش رو بتوانیم به همراه هم به دستاوردی برسیم که از سرگیری گفت و گوهای صلح کمک کند."

همزمان، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا به طور جداگانه با آقای بلر و خانم اشتون گفت و گوی تلفنی کرده است.

به گفته مارک تونر، از سخنگویان وزارت امورخارجه آمریکا، "این (گفت و گو ها) بخشی از تلاش فشرده ایالات متحده برای پیدا کردن راه حلی برای حرکت به جلو است."

آخرین دور مذاکرات صلح خاورمیانه سال گذشته با شکست مواجه شد.

تحلیلگران می گویند در صورت به رای گذاشته شدن شناسایی بین المللی کشور مستقل فلسطینی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ممکن است بین ۲۷ عضو اتحادیه اروپا بر سر موافقت یا مخالفت با آن اختلاف پیش آید.

هنوز معلوم نیست که محمود عباس از چه طریقی برای کسب شناسایی بین المللی کشور مستقل فلسطینی اقدام خواهد کرد ولی آمریکا اعلام کرده است در صورت طرح این موضوع در شورای امنیت، آن را وتو خواهد کرد.

از سوی دیگر، احتمال موفقیت این موضوع در صورت طرح در مجمع عمومی بیشتر است.

مجمع عمومی می تواند فلسطین را به عنوان یک "کشور غیرعضو" به رسمیت بشناسد که راه را برای عضویت آن در بسیاری از مجامع بین المللی مانند دیوان بین المللی کیفری هموار خواهد کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی در حال حاضر به عنوان عضو ناظر در سازمان ملل متحد حضور دارد.

مطالب مرتبط