چند اسراییلی‌ عرب‌تبار به اتهام قصد انجام حملات در اسراییل بازداشت شدند

شین بت
Image caption مقام های شین بت معتقدند این افراد بخشی از یک "جریان سلفی جهادگرا" هستند که در پی ساخت وسایل انفجاری برای انجام حملات خود در خاک اسراییل بوده اند

مقام های اسراییلی می گویند ۵ نفر از اعضای یک گروه شبه نظامی در داخل این کشور را دستگیر کرده اند که قصد انجام حملاتی در خاک اسراییل را داشته اند.

شین بت، سازمان امنیت داخلی اسراییل، در بیانیه ای اعلام کرده است که این گروه از اسراییلی های عرب تبار قصد داشته اند به یک ایست بازرسی، یک سرباز ارتش و یک مامور پلیس حمله کنند.

این بیانیه می افزاید این گروه که در روستای دبوریه در شرق ناصره مستقر بوده و از آنجا برای انجام حملات به دیگر نقاط اسراییل برنامه ریزی می‌کرده است.

وکیل این پنج نفر اتهامات وارد شده را بی اساس می داند.

مقام های شین بت همچنین معتقدند این افراد بخشی از یک "جریان سلفی جهادگرا" هستند که در پی ساخت وسایل انفجاری برای انجام حملات خود در خاک اسراییل بوده اند.

اما وکیل این گروه پنج نفره اعلام کرده است که این پرونده بر اساس شایعات شکل گرفته و پلیس عملا "از کاه کوه ساخته است".

پدر یکی از مظنونان این پرونده هم چنین اتهاماتی را از اساس رده کرده است.

شهروندان اسراییلی عرب تبار در حدود ۲۰ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

این بخش از جامعه اسراییل که اجدادشان اعراب فلسطینی بوده اند، پس از تشکیل کشور اسراییل در سال ۱۹۴۸ در خاک این کشور باقی ماندند.

این بخش از جامعه اسراییل در گذشته از آنچه که آن را بی عدالتی و تبعیض در استفاده از امکانات و فرصت های شغلی می خوانند شکایت داشته اند.

نتایج نظرسنجی یک موسسه اسراییلی که سال گذشته در میان شهروندان یهودی این کشور انجام شد نیز حاکی از آن است که نزدیک به هفتاد درصد از پاسخ دهندگان معتقدند بدون توافق صلح میان اسرائیل و فلسطینیان، اعراب ساکن اسرائیل نباید هیچ نقشی در امور خارجه یا دفاعی این کشور داشته باشند.

مطالب مرتبط