جمهوری خواهان: کاخ سفید برای اعطای وام کلان اعمال نفوذ کرد

اوباما حق نشر عکس AP
Image caption اوباما بهار گذشته از سالیندرا دیدن کرد

جمهوری خواهان کنگره آمریکا می گویند کاخ سفید ممکن است برای تسریع در پرداخت یک وام نیم میلیارد دلاری به یک شرکت تولیدکننده باتری های خورشیدی اعمال نفوذ کرده باشد.

شرکت سالیندرا در ششم سپتامبر، حدود دو سال پس از دریافت وام ۵۳۵ میلیون دلاری، ۱۱۰۰ نفر از کارکنانش را اخراج و اعلام ورشکستگی کرد.

آقای اوباما در ماه مه سال ۲۰۱۰ در راستای حمایت انرژی های پاک از خطوط تولید سالیندرا بازدید کرده بود.

به رغم اتهام های جمهوری خواهان، کاخ سفید گزارش های مربوط به اعمال نفوذ در تسریع اعطای وام به این شرکت برای فراهم کردن زمینه حضور جو بایدن، معاون رئیس جمهوری در مراسم کلنگ زنی کارخانه سالیندرا رد کرده است.

این در حالی است که شدت یافتن رقابت از سوی شرکت های چینی و کاهش تقاضا در کشورهای اروپایی باعث زیان شدید چند شرکت تولیدکننده صفحات خورشیدی در آمریکا شده است.

کنگره آمریکا با هدف تحقیق درباره نحوه اعطای وام به شرکت سالیندرا، علاوه بر احضار مقام های وزارت انرژی و سازمان مدیریت و بودجه ایالات متحده، مکاتبات الکترونیک آنها را نیز بازرسی کرده است.

بر اساس تحقیقات انجام شده، کاخ سفید برای تسریع در بررسی طرح های شرکت سالیندرا بر سازمان مدیریت و بودجه آمریکا فشار آورده است.

این مکاتبات همچنین نشان می دهد که یکی از کارشناسان وزارت انرژی آمریکا از احتمال ورشکستگی این شرکت تا سپتامبر ۲۰۱۱ خبر داده بود.

شرکت سالیندرا در ششم سپتامبر امسال اعلام ورشکستگی کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفته است مکاتبات انجام شده برای تسریع در کارهای شرکت سالیندرا نبوده و با هدف برنامه ریزی برای حضور آقای بایدن در مراسم کلنگ زنی آن انجام شده است.

شرکت سالیندرا نخستین تولیدکننده باتری خورشیدی است که از دولت فدرال آمریکا وام دریافت کرده است.

برنامه اعطای وام های تضمین شده به وسیله دولت به صنایع پاک در زمان ریاست جمهوری جورج بوش تصویب شد و باراک اوباما با هدف توسعه این صنایع منابع مالی بیشتری را به آن اختصاص داد.

تحقیقات پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی و بازرس کل وزارت انرژی ایالات متحده درباره عملکرد مالی شرکت سالیندرا ادامه دارد.

مطالب مرتبط