دست‌کم ۲۰ نفر در اعتراضات امروز سوریه کشته شدند

سوریه حق نشر عکس AFP

فعالان حقوق بشری در سوریه می گویند که بر اثر حملات امروز نیروهای امنیتی سوریه به مخالفان حکومت بشار اسد، دست کم ۲۰ نفر کشته شده اند.

شاعدان عینی از شهر حلفایا در نزدیکی حمص گزارش داده اند که سربازان ارتش و نیروهای امنیتی سوریه پس از برگزاری نماز جمعه امروز شانزدهم سپتامبر ۲۰۱۱، با تیراندازی به سوی مردم سعی داشتند تا مانع از شکل گیری تجمع و راهپیمایی اعتراضی علیه حکومت اسد شوند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه امروز جمعه با اظهار نظر در مورد حکومت سوریه که زمانی از متحدان نزدیک ترکیه به حساب می آمد، گفته است که حکومت خودکامه این کشور به دلیل ریختن خون شهروندان خود سقوط خواهد کرد.

ناظران می گویند این سخنان آقای اردوغان که در طرابلس، پایتخت لیبی بیان شده است، می تواند سوریه را در موضعی به مراتب منزوی تر نسبت به گذشته قرار دهد.

در همین حال مقام های ارتش لبنان می گویند که نیروهای امنیتی سوریه روز گذشته با تعقیب گروهی از معترضان سوری، با گذشتن از مرز در حدود ۲۰۰ متر وارد خاک لبنان شدند و به سوی این گروه شلیک کردند.

مقام های لبنانی می گویندکه به یکی از اتومبیل های ارتش لبنان در این ماجرا آسیب رسیده است.

در همین حال گزارش ها از دیگر نقاط سوریه از جمله حوالی شهر دمشق، پایتخت این کشور حاکی از حملات مشابهی علیه معترضان است.

گزارش شده است که در این حملات یک پسر بچه ۱۲ ساله هم کشته شده است.

با وجود تدابیر شدید امنیتی در پایتخت، در حومه این شهر برخی از معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر آنها شعارهایی علیه بشار اسد نوشته شده بود.

پس از حملات ماه گذشته در بسیاری از شهرهای سوریه، فعالان سوری می گویند که نیروهای ارتش این کشور در هفته های اخیر با حمله به مناطق روستایی و کشتن و بازداشت مخالفان و سربازانی که از ارتش خارج شده اند، سعی دارند از گسترش ناآرامی ها در سوریه جلوگیری کنند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه از ماه مارس گذشته تا به حال دست کم ۲۶۰۰ نفر از معترضان کشته شده اند.

اما آماری که از سوی سازمان های حقوق بشری سوری ارائه شده، شمار کشته شدگان این اعتراضات را در بیش از ۳۰۰۰ نفر ذکر می کند.

مطالب مرتبط