تاخیر برای پرداخت قسمت بعدی وام مالی حوزه یورو به یونان

حق نشر عکس Reuters
Image caption تیموتی گایتنر در جلسه وزرای حوزه یورو شرکت کرد و در مورد بروز اختلاف در میان کشورهای عضو، هشدار داد

وزرای دارایی حوزه مالی یورو، که در لهستان سرگرم گفتگو هستند، تصمیم گیری درباره پرداخت بخش دوم وام کشورهای حوزه یورور به یونان را تا ماه اکتبر به تاخیر انداخته است.

ناظران می‌گویند که در صورت عدم پرداخت این وام، که برابر با ۱۱ میلیارد دلار آمریکا است، یونان پول کافی برای پرداخت قسط‌ بدهی‌های خود نخواهد داشت.

این وزرا از آنچه که آن را تجدید مسئولیت‌پذیری و اراده قاطع یونان در قبال اجرای تعهداتش توصیف می‌کنند، استقبال کرده‌اند. آن‌ها همچنین اظهار اطمینان کرده‌اند که ایرلند و اسپانیا نیز قادر خواهند بود اصلاحات اقتصادی لازم را در کشورهایشان اعمال کنند.

پس از آنکه که دیدار مقامات بانک مرکزی اروپا و حوزه یورو از یونان، زودتر از آنچه که انتظار می‌رفت به پایان رسید، احتمال داده می‌شد که پرداخت قسمت دیگری از وام حوزه یورو به این کشور به تعویق بیفتد.

اکنون مدتی است که نمایندگان صندوق بین‌المللی پول همراه با مقاماتی از طرف بانک مرکزی اروپا و حوزه یورو به طور مرتب به یونان می‌روند تا میزان پیشرفت یونان در زمینه اجرای برنامه اصلاحات دولت را از نزدیک دنبال کنند. تنها در صورت جلب رضایت این مقامات است که در مورد پرداخت بخش‌های بعدی وام یونان توافق خواهد شد.

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا نیز در این جلسه امروز حضور داشت.

آقای گایتنر به حاضران در جلسه گفت که اروپا باید پول بیشتر به کمک برای حل مشکلات مالی اروپا اختصاص دهد. همچنین در گزارش‌ها گفته شده که تیموتی گایتنر به وزرای دارایی حوزه یورو گفته است که اختلاف نظر در میان رهبران اروپایی بر سر نحوه کنار آمدن با مشکلات مالی اروپا، نه تنها کمکی به اتحادیه اروپا نمی‌کند، بلکه می‌تواند به آن لطمه وارد کند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در امور اقتصادی می گوید که وزرای حوزه یورو استقبال چندانی از سخنان آقای گایتنر نکردند.

ماریا فکتر، وزیر دارایی اتریش، در واکنش به اظهارات آقای گایتنر گفت که تعجب می‌کند که آمریکا، که از نظر اقتصادی وضعیتی بهتر از اروپا ندارد، در باره حل مشکلات مالی اروپا، به این کشورها پند و اندرز می‌دهد.

مطالب مرتبط