سازمان ملل کرسی لیبی را به دولت موقت این کشور داد

Image caption بنی‌ولید از آخرین مواضع نیروهای وفادار به معمر قذافی است

سازمان ملل با وجود مخالفت بعضی کشورهای آمریکای لاتین و آفریقا، موافقت کرد که نمایندگان دولت موقت لیبی (شورای ملی انتقالی) در مجمع عمومی در کرسی این کشور قرار بگیرند.

همزمان خبر می رسد که نیروهای هوادار دولت موقت لیبی وارد شهر بنی‌ولید شده و با مقاومت شدید طرفداران معمر قذافی روبرو شده‌اند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی که همراه نیروهای مخالف معمر قذافی است، می‌گوید که آنها به شدت تلاش می‌کنند که خود را به مرکز بنی‌ولید برسانند، شهری که از آخرین مواضع سرهنگ قذافی است. دود غلیظی بر فراز شهر بنی‌ولید دیده می‌شود.

خبرنگار بی‏‌بی‌سی خود هدف یک تک تیرانداز قرار گرفت و از ناحیه بازو زخمی شد.

مهلتی که مخالفان مسلح معمر قذافی برای خروج هواداران او از بنی‌ولید تعیین کرده بودند، ساعاتی پیش به پایان رسید.

در عین حال، نیروهای مخالف آقای قذافی حملات خود به سرت، شهر زادگاه او را تشدید کرده‌اند و در گزارش‌ها گفته می‌شود که جنگ در اطراف فرودگاه بالا گرفته است.

در تحولی دیگر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در جریان سفر خود به منطقه، به لیبی رفته است. او در دیدار با رهبران جدید لیبی تاکید کرد که ترکیه نمونه موفقی از ترکیب دمکراسی و اسلام میانه‌رو است.

رجب طیب اردوغان از هواداران معمر قذافی در سرت و بنی‌ولید خواست که با مقاومت در مقابل نیروهای مخالفان، موجب ریختن خون بیشتری نشوند. آقای اردوغان آنها را تشویق کرد که از نیروهای مخالفان استقبال کرده و به آنها برای توسعه کشور کمک کنند.

آقای اردوغان در میان جمعیت عظیمی که برای استقبال از او در طرابلس گرد آمده بودند، گفت که دوره رژیم های خودکامه و تمامیت خواه به پایان رسیده است و هیچ حکومتی نمی‌تواند در مقابل خواسته مردم مقاومت کند - هشداری که او به کشور سوریه هم تعمیم داد.

سفر آقای اردوغان به لیبی یک روز پس از آن انجام می‌گیرد که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، و نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز از لیبی دیداری انجام دادند. آنها اولین رهبران خارجی بودند که پس از سرنگونی رژیم معمر قذافی، به لیبی سفر کردند.

مقاومت

ایان پنل، خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس می‌گوید که حملات اخیر به شهرهای بنی‌ولید و سرت می‌تواند نشانه آن باشد که جنگ برای به دست گرفتن کنترل کامل لیبی وارد مرحله سرنوشت سازی شده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی، وضعیت ده‌ها هزار غیرنظامی که تصور می‌شود هنوز در این دو شهر به سر می‌برند، موجب نگرانی شدیدی شده است. دسترسی ساکنان این دو شهر به آذوقه، آب و برق بسیار محدود است.

هفته پیش نیروهای مخالف معمر قذافی گفتند که فقط چند ساعت تا رسیدن به مرکز بنی‌ولید فاصله دارند. این شهر چندین هفته است که در محاصره این نیروهاست، اما نیروهای هوادار معمر قذافی در مقابل مخالفان مقاومت نشان داده‌ و حتی موفق به عقب راندن آن ها شدند.

مطالب مرتبط