لپ‌تاپ بنیانگذار ویکی‌لیکس در eBay حراج شد

جولیان آسانژ حق نشر عکس AFP

سایت افشاگر ویکی لیکس در اقدامی برای رفع مشکل کمبود بودجه خود، برخی از وسایل شخصی جولیان آسانژ، بنیانگذار این سایت را برای فروش در اینترنت به حراج گذاشته است.

در میان اجناسی که در سایت eBay برای فروش قرار داده شده، یک بسته قهوه آماده که از زندان آورده شده، و یک کامپیوتر لپ تاپ به چشم می خورد.

قیمت پیشنهادی برای شروع حراج در مورد بسته قهوه ۳۱۵ دلار، و قیمت لپ تاپ جولیان آسانژ در این سایت با قیمت پایه بیش از ۵۵۲ هزار دلار به فروش گذاشته شده است.

با افزایش فشارها بر ویکی لیکس و بسته شدن حساب های بانکی و منابع مالی این سایت، مسئولان ویکی لیکس در پی یافتن راههای دیگری برای کسب درآمد و تامین بودجه هستند.

سایت ویکی لیکس که به دلیل انتشار اسناد دیپلماتیک محرمانه وزارت امورخارجه آمریکا در سال گذشته به شهرت رسید، توسط بسیاری از حکومت ها در سراسر جهان مورد انتقاد قرار گرفته است.

منتقدان این وب سایت می گویند در بعضی از این اسناد نام افرادی ذکر شده است که اکنون با انتشار آنها، احتمال دارد زندگی آنها دچار مخاطره شود.

در همین حال اختلاف نظر بین بنیانگذار این سایت با برخی دیگر از اعضای موسس در مورد شیوه مدیریت جولیان آسانژ، بیش از گذشته این سایت را دچار مشکل کرده است.

در حال حاضر جولیان آسانژ در تلاش است تا مانع از استرداد خود به سوئد از بریتانیا، در ارتباط با پرونده اتهام سوء استفاده جنسی از دو زن در این کشور شود.

جولیان آسانژ همواره سوء استفاده جنسی از این دو زن را رد کرده و اتهامات وارد شده به خود را، تلاش برای جلوگیری از فعالیت سایت ویکی لیکس توصیف کرده است.

اخیرا شورای اروپا (The Council of Europe)، مهمترین سازمان ناظر بر حقوق بشر در اروپا، در گزارشی از افراد و گروههایی نظیر ویکی لیکس که موارد نقض حقوق بشر توسط دولت ها و حکومت های غربی را فاش می کنند، تمجید کرده است.

حراج اختصاصی لپ تاپ، با رمز عبور اسناد محرمانه

بسیاری از اجناسی که سایت ویکی لیکس برای حراج در اینترنت قرار داده، به نوعی مربوط به جولیان آسانژ بوده اند.

از جمله در این مجموعه یک قطعه عکس "اختصاصی" از او دیده می شود که دو روز پیش از تولد چهل سالگی اش، در تاریخ دهم ژوییه ۲۰۱۱ و زمانی که او تحت بازداشت خانگی بوده، توسط آقای آسانژ امضاء شده است.

قیمت پیشنهادی برای شروع حراج این عکس ۹۴۷ دلار اعلام شده است.

بسته قهوه آماده نیز توسط آقای آسانژ از داخل زندان و به صورت مخفیانه خارج شده است. او در ماه دسامبر سال ۲۰۱۰ با پرداخت وثیقه از زندان خارج شد.

قیمت لپ تاپی که جولیان آسانژ با آن برخی از این اسناد محرمانه را برای رسانه های خبری جهان فرستاده، در سایت eBay با قیمت پایه ۵۵۲ هزار و ۶۱۵ دلار به فروش گذاشته شده است.

در بیانیه ای که سایت ویکی لیکس در توییتر منتشر کرده آمده است: "در حراج اختصاصی این لپ تاپ، شما به کلیه اسناد محرمانه ویکی لیکس و به رمز عبور آنها دسترسی خواهید داشت".

مطالب مرتبط