برگزاری جلسه مخالفان بشار اسد در دمشق

حق نشر عکس AFP
Image caption قیام مردم سوریه علیه بشار اسد شش ماه پیش آغاز شد

تنها دو روز پس از آنکه 'شورای ملی سوریه' توسط مخالفان تبعیدی دولت این کشور در شهر استانبول ترکیه تشکیل شد، مخالفان بشار اسد در داخل سوریه امروز، شنبه ۱۷ سپتامبر، برای تشکیل یک شورای ملی گردهم آمده اند.

بیش از سیصد نفر از شخصیت های مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری، در تلاش برای اتحاد و یکپارچگی در بین نیروهای ضد دولتی در مکانی در دمشق که محل آن مشخص نشده، تشکیل جلسه داده اند.

مقام های سوریه مجوزی برای این نشست صادر نکرده اند اما تا الان آن را مختل هم نکرده اند.

براساس گزارش های دریافتی، در این گردهمایی مخالفانی که سال ها در زندان های دولت سوریه بوده اند و همچنین نمایندگانی از معترضان جوان تر که از شش ماه پیش در اعتراضات در این کشور شرکت داشتند؛ حضور دارند.

این اولین بار است که تمامی مخالفان رییس جمهوری سوریه در داخل این کشور، دور هم جمع می شوند.

شورای هماهنگی ملی سوریه که در ماه ژوئن تشکیل شد، جدا از شورای ملی است که دو روز پیش در استانبول شکل گرفت.

نمایندگان یازده حزب کرد، گروه بیانیه دمشق، گروه اخوان المسلمین، و احزاب سوسیالیست و کمونیست از جمله شرکت کنندگان در این جلسه هستند.

به گفته لینا سنجاب، خبرنگار بی بی سی در دمشق، بسیاری از آنها بهای سنگینی برای درخواستشان برای آزادی داده اند و سالها تحت حکومت حافظ اسد، پدر بشار اسد، و اخیر هم در حکومت خود بشار اسد در زندان بوده اند.

خبرنگار بی بی سی اضافه می کند که مخالفان قدیمی اکنون چشم به معترضان جوانی دوخته اند که از ماه مارس دست به قیام زدند و از نمایندگان آنها خواسته اند که در این نشست شرکت کنند.

پس از حملات ماه گذشته در بسیاری از شهرهای سوریه، فعالان سوری می گویند که نیروهای ارتش این کشور در هفته های اخیر با حمله به مناطق روستایی و کشتن و بازداشت مخالفان و سربازانی که از ارتش خارج شده اند، سعی دارند از گسترش ناآرامی ها در سوریه جلوگیری کنند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه از ماه مارس گذشته تا به حال دست کم ۲۶۰۰ نفر از معترضان کشته شده اند.

اما آماری که از سوی سازمان های حقوق بشری سوری ارائه شده، شمار کشته شدگان این اعتراضات را در بیش از ۳۰۰۰ نفر ذکر می کند.

مطالب مرتبط