سفیر آمریکا: پاکستان با شبکه حقانی قطع رابطه کند

سراج الدین حقانی
Image caption سراج الدین حقانی از سوی آمریکا تحریم شده است

کامرون مانتر، سفیر آمریکا در پاکستان، گفته که شبکه حقانی با دولت پاکستان در ارتباط است. او که با رادیوی پاکستان گفتگو می کرد، خواهان "پایان یافتن" رابطه دولت پاکستان با این شبکه شد.

شبکه حقانی از متحدان مهم طالبان به حساب می آید و سراج الدین حقانی، رهبری را آنرا برعهده دارد.

این گروه مظنون به انجام حملات گسترده ای علیه نیروهای بین المللی و دولت افغانستان است.

آقای مانتر در پاسخ به سوالی درباره حمله روز پنجشنبه در کابل موضوع را به ارتباط دولت پاکستان و شبکه حقانی کشاند.

در حمله روز پنجشنبه گروهی از شبه نظامیان در کابل، ۲۵ نفر کشته شدند. این حمله ۲۰ ساعت به طول انجامید و گفته می شود که عامل آن، شبکه حقانی بوده است.

مقام های پاکستانی همواره شبکه حقانی را یک گروه افغان معرفی کرده اند اما گزارشگرانی که در منطقه هستند ریشه های این گروه را در درون خاک پاکستان جستجو می کنند.

شبکه حقانی متهم است که با سازمان اطلاعات پاکستان (آی اس آی) و القاعده ارتباط دارد و نقش مهمی در حملات طالبان علیه دولت افغانستان و نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا ایفا می کند.

سفیر آمریکا در پاکستان گفت: "حمله ای که چند روز پیش در کابل انجام شد کار شبکه حقانی بود. ما در گذشته هم گفته ایم شواهدی هست که شبکه حقانی با دولت پاکستان ارتباط دارد. این ارتباط باید قطع شود."

مقام های آمریکایی مدت هاست که به وجود رابطه بین شبکه حقانی و دولت پاکستان مظنون هستند اما این یکی از معدود دفعاتی است که این موضوع را به چنین صراحتی بیان کرده اند.

ناظران معتقدند که آمریکایی ها مدت هاست که از پاکستان به خاطر انفعال در برابر شبکه حقانی ناخرسند هستند.

هفته گذشته دولت آمریکا گفت در صورتی که دولت پاکستان دست به عملیاتی علیه شبکه حقانی نزند، آمریکایی ها این گروه را هدف قرار می دهند.

بعد از عملیات آمریکایی ها که منجر به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده، در خاک پاکستان شد، روابط دو کشور کاهش یافت.

همچنین ادامه عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در مناطق قبایلی نشین پاکستان و شایعاتی که بر سر آزاد شدن یک آمریکایی که دو نفر پاکستانی را در لاهور کشته بود، به بدتر شدن روابط دو کشور دامن زده است.

سفیر آمریکا در پاکستان تاکید کرد که روابط دو کشور در مرحله "سختی" قرار دارد و گفت واشنگتن و اسلام آباد باید برای مقابله با شبه نظامیان متحد شوند.

آقای مانتر گفت: "ما فکر می کنیم که بهترین راه این است که همراه هم با آنها بجنگیم."

با این حال سراج الدین حقانی، پسر رهبر شبکه حقانی در گفتگویی که با خبرگزاری رویترز داشته گفته که آنها دیگر در خاک پاکستان نیستند برای این که در داخل خاک افغانستان "احساس امنیت" می کنند.

او همچنین مسولیت حمله به سفارتخانه آمریکا و مقر ناتو در کابل را نپذیرفت.

مرکز اصلی شبکه حقانی در گذشته ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان بود، اما در پی سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ بیشتر نیروهای آن به وزیرستان شمالی در پاکستان پناه برده اند.

جلال الدین حقانی در دهه ۱۹۸۰ با اشغال افغانستان توسط ارتش اتحاد جماهیر شوروی سابق مبارزه کرد و پس از بروز جنگ داخلی در این کشور، به گروه طالبان پیوست.

مطالب مرتبط