مخالفان داخلی اسد در پی ائتلاف ملی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این افراد از مخالفان بشار اسد در داخل سوریه هستند

مخالفان رئیس جمهوری سوریه در پایان نشست روز شنبه خود در حوالی پایتخت این کشور، خواهان تشکیل یک ائتلاف ملی با حضور نمایندگان تمام احزاب مخالف، شدند.

مقامات دولتی مانع برگزاری این گردهمایی نشدند، اما بنا بر گزارش ها، نیروهای امنیتی این جلسه را که بیش از ۲۰۰ نفر از شخصیت های مخالف بشار اسد در آن حضور داشتند، زیرنظر گرفتند.

این مخالفان که در مزرعه ای خصوصی در نزدیکی دمشق دیدار کردند، فرقه گرایی و خشونت را رد و مخالفت خود را با دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی سوریه اعلام کردند.

سمير عيطه، یکی از مخالفان سوری که در خارج از کشورش فعال است، در مصاحبه با بی بی سی بر اتحاد گروه های مخالف تاکید کرد.

او گفت:"این بسیار مشکل است که اتحادیه ای از مخالفان و جنبش های سیاسی تاسیس شود، اما این کار برای رسیدن به نتیجه سیاسی ضروری است."

این جلسه دو روز پس از آن برگزار شد که "شورای ملی سوریه" توسط مخالفان تبعیدی دولت این کشور در شهر استانبول ترکیه تشکیل شده بود.

مقام های سوریه که مجوزی برای این نشست صادر نکرده بودند آنرا مختل هم نکردند.

این اولین بار است که مخالفان رئیس جمهوری سوریه در داخل این کشور، دور هم جمع شده اند.

شورای هماهنگی ملی سوریه که در ماه ژوئن تشکیل شد، جدا از شورای ملی است که دو روز پیش در استانبول شکل گرفت.

نمایندگان ۱۱ حزب کرد، گروه بیانیه دمشق، گروه اخوان المسلمین، و احزاب سوسیالیست و کمونیست از جمله شرکت کنندگان در این جلسه بودند.

به گفته لینا سنجاب، خبرنگار بی بی سی در دمشق، بسیاری از آنها بهای سنگینی برای درخواستشان برای آزادی داده اند و سال ها تحت حکومت حافظ اسد، پدر بشار اسد، و اخیر هم در حکومت خود بشار اسد در زندان بوده اند.

خبرنگار بی بی سی افزود که مخالفان قدیمی اکنون چشم به معترضان جوانی دوخته اند که از ماه مارس دست به قیام زدند و از نمایندگان آنها خواسته اند که در این نشست شرکت کنند.

سازمان ملل متحد می گوید که از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه از ماه مارس گذشته تا به حال دست کم ۲۶۰۰ نفر از معترضان کشته شده اند.

اما آماری که از سوی سازمان های حقوق بشری سوری ارائه شده، شمار کشته شدگان این اعتراضات را در بیش از ۳۰۰۰ نفر ذکر می کند.

مطالب مرتبط