تمرینات نیروهای واکنش سریع سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی در لاهور شروع شد

تمرینات نظامی در لاهور حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در رزمایشگاه لاهور تاجیکستان تمرینات نظامی نیروهای کشورهای سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی شروع شد

در رزمایشگاه لاهور، واقع در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، تمرینات نظامی نیروهای واکُنش سریع سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی شروع شد.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعات وزارت دفاع تاجیکستان، در این تمرینات که سه روز ادامه‌خواهد یافت، واحدهای نظامی، نیروهای تعیینات ویژه وزارتهای امور داخله، نهادهای امنیتی و وضعیت فوق العاده ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، روسیه و تاجیکستان شرکت دارند.

این منبع گفت که فرمانده تمرینات نظامی را ژنرال الکساندر لینتس اف، معاون فرمانده نیروهای چتر‌باز روسیه به عهده دارد.

هدف اصلی این تمرینات هماهنگسازی فعالیت نیروهای واکنش سریع سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی به هنگام عملیات ویژه و استفاده این نیروها در درگیریهای احتمالی در منطقه آسیای مرکزی عنوان شده است.

طبق اطلاع منابع وزارت دفاع تاجیکستان، در نظر است روزهای ۱۹ و ۲۰ سپتامبر سال جاری عملیات مانور اکتشاف نظامی و محاصره کردن گروه فرضی مسلح غیرقانونی انجام شده و روز پنج‌شنبه‌۲۲ سپتامبر، با استفاده از شلیک و گلوله‌های جنگی عملیات نابود ساختن این گروه صورت خواهد گرفت.

گفته می‌شود، در این عملیات، از تانکها، توپها و توپهای ضدهوایی استفاده خواهد شد.

همزمان، در روزهای ۱۹ تا ۲۲ سپتامبر سال جاری در مرکز آموزشی “آلا-تاو”-ا وزارت دفاع قرقیزستان تمرینات تاکتیکی نیروهای واکُنش سریع سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی با شرکت واحدهای نظامی روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان برگزار خواهد شد.

این مانور در حالی برگزار می شود که ژنرال نیکلای مکراف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه، در یک نشست خبری در شهر مسکو در هفته گذشته از امکان تشنج اوضاع در آسیای مرکزی هشدار داده و افزایش تعداد تمرینات مشترَک کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی و اتحاد دولتهای مشترک المنافع را از راههای جلوگیری از این گونه وضع نامطلوب، خوانده بود.

تمرینات نظامی در رزمایشگاه لاهور تاجیکستان چهارمین تمرینات مشترَک نظامی سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی محسوب می‌شود که در ظرف سه ماه اخیر برگزار شده است.

در ماه ژوئیه سال جاری به منظور مقابله به تهدیدهای تروریسم و افراطگرایی در منطقه آسیای مرکزی، در منطقه کای-تاش قرقیزستان تمرینات ستادی نیروهای کشورهای سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی انجام شد.

در این تدبیر نظامی که سه روز ادامه‌یافت، ۶۰ افسر نیروهای مسلح روسیه، قرقیزستان، قزاقستان و تاجیکستان شرکت کرده و طرح ریزی و آمادگی برای گذراندن عملیات ضد تروریسم را تمرین کردند.

۱۲ سپتامبر سال جاری در رزمایشگاه “آشالوک” روسیه و “سر شگن” قزاقستان تمرینات مشترَک نیروهای دفاع ضدهوایی کشورهای اتحاد دولتهای مستقل مشترک‌المنافع با نام “اتحاد جنگی-۲۰۱۱” برگزار شد که در آن بیش از دو هزار تن از سربازان و افسران شرکت داشتند.

ضمناً، در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی در شهر مسکو در ۱۴ ژوئن سال ۲۰۰۹، در باره تأسیس نیروهای مشترَک واکنش سریع تصمیم اتخاذ شد.

اما از جمله کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی بلاروس و ازبکستان با دلایل مختلف از این تصمیم پشتبانی نکردند.