وکیل مدافع خبرنگار بی بی سی: روزنامه‌نگاران شاهد احضار شوند

اورونبای عثمان اف
Image caption آقای عثمان اف در یکی از جلسات دادگاه گفت در روز های اول بازداشت مورد شکنجه قرار گرفته است

وکیل مدافع اورونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی در شمال تاجیکستان خواسته است، دو خبرنگاری که در روزهای نخستین بازداشت آقای عثمان اف با او دیدار داشتند، در دادگاه شهادت بدهند.

فیض النسا واحداوا معتقد است که این خبرنگاران باید اثر شکنجه در سر و روی آقای عثمان اف را در جریان دیدارشان با وی دیده باشند.

این سخنان را وکیل مدافع اورونبای عثمان اف در جلسه دادگاهی پس از ظهر روز دوشنبه در خجند، مرکز استان سغد در شمال تاجیکستان گفته است.

وی گفت که این خبرنگاران باید به جلسه دادگاه دعوت شده و درباره دیدارشان با موکّلش شهادت بدهند.

لینورا مصطفی ‌یوا و الهام جمالیان، دو خبرنگار محلی خجند توانستند، چند روز پس از بازداشت آقای عثمان اف، با پای درمیانی مأموران امنیتی در ولایت سغد با آقای عثمان اف قبل از دیدار وکیل مدافعش با او مصاحبه کند.

این در حالیست که در جریان محاکمه پرونده آقای عثمان اف در جلسات قبلی دادگاه جزئیات شکنجه علیه وی منتشر شد.

نخستین جلسه قضیه رسیدگی به پرونده اورونبای عثمان اف که دادستانی این خبرنگار بی بی سی را در ارتباط داشتن با اعضای حزب مذهبی ممنوع تحریر متهم کرده است، روز ۱۶ اوت برگزار شد.

پس از این جلسه دادگاه، بی بی سی، سازمانهای بین‌المللی کمیته دفاع از خبرنگاران و “عفو بین‌الملل” با انتشار بیانیه هایی اتهامات وارده علیه آقای عثمان اف را “ساخته” ارزیابی کرده و بار دیگر از اعمال شکنجه نسبت به آقای عثمان‌اف ابراز نگرانی کردند.

در بیانیه بی بی سی از جمله گفته شده بود: "وقتی از آقای عثمان اف سؤال شد، وی به دادگاه گفت که پس از بازداشت مورد شکنجه قرار گرفته و از جمله، مأموران او را زده‌اند و دستانش را با سیگار سوزانده‌اند. وی همچنین گفت که او را مجبور کرده‌اند اعترافنامه‌ای را که قرائت می‌شد، امضا کند."

بی بی سی و سازمانهای دیگر از زمان بازداشت آقای عثمان اف در ۱۴ ژوئن سال جاری پیوسته از نحوه بازداشت و احتمال مورد شکنجه قرار گرفتن او را در طول بازداشت یکماهه‌اش ابراز نگرانی کرده بودند، ولی مقامات وجود بدرفتاری علیه آقای عثمان اف را مکرراً رد می‌کردند.

بی بی سی روز جمعه ۱۹ اوت با انتشار بیانیه ای از نحوه برخورد مأموران امنیتی با آقای عثمان اف ابراز نگرانی کرده و از مقامات تاجیک خواسته است که به اخبار مربوط به موارد شکنجه و بدرفتاری نسبت به این خبرنگار رسیدگی کنند.

ضمناً در جلسه محاکمه قضیه اورونبای عثمان اف رهبر گروه بازرسان کمیته امنیت تاجیکستان در ولایت سغد گفت که “جوانی و کم‌تجربگی بازرس” باعث “خطاهایی” در جریان تحقیق پرونده اورونبای عثمان اف شده است.

این در حالیست که بنا به متن پرونده اورونبای عثمان اف عملیات بازداشت آقای عثمان اف از سوی ایرج دولت اف، مسئول بخش امنیت در ناحیه باباجان غفوراف استان سغد انجام شده است.

اما به گفته شادیخان نظراف، قاضی دادگاه در جلسه روز ۱۹ سپتامبر ایرج دولت اف توسط نامه به دادگاه دعوت شده، ولی به جلسه حاضر نشده است.

اورونبای عثمان اف، خبرنگار بخش ازبکی بی بی سی به شرکت در فعالیت سازمانها و احزاب دینی ممنوع متّهم شده است.

در همین حال فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع اورونبای عثمان اف در حالی خبرنگاران محلی را برای دادن شهادت در جلسه دادگاه دعوت کرده است که قبلاً با ارسال نامه‌ای به رئیس شورای رسانه‌های تاجیکستان خواستار ارزیابی اخلاقی مقاله لینورا مصطفی‌یوا، خبرنگار پریسه.تی جی در باره موکل زندانی خود شده بود.

به اعتقاد خانم واحدافه این مقاله اصل برائت در نسبت موکل او را نقض کرده و به شأن و شرف او لطمه وارد کرده است.

قرار است ادامه ‌محاکمه این پرونده فردا ۲۰ سپتامبر در دادگاه شهر خجند صورت بگیرد. انتظار می‌رود محاکمه این پرونده در هفته جاری انجام یابد.

مطالب مرتبط