حمله سایبری به بزرگترین تولیدکننده تسلیحات ژاپن

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بزرگترین تولیدکننده تسلیحات در ژاپن تأیید کرد که مورد یک حمله سایبری قرار گرفته که هدف آن اطلاعات مربوط به موشک‌ها، زیردریایی‌ها و نیروگاه‌های اتمی بوده است.

مسئولان شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی اعلام کردند که ماه گذشته میلادی در بیش از ۸۰ سرور و کامپیوتر این شرکت ویروس هایی یافت شده است.

دولت ژاپن می گوید که موردی از درز کردن اطلاعات حساس در جریان این حملات آشکار نشده است، با این حال وزارت دفاع این کشور از شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی خواست که تحقیقات کاملی انجام دهد.

مسئولان دولتی از اینکه از طریق رسانه های محلی از ماجرای حمله سایبری مطلع شده اند، خشمگین هستند.

یوسو ایچی کاوا، وزیر دفاع ژاپن روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که حملات سایبری در دست یافتن به اطلاعات مهم موفق نبوده است، اما شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی باید نظام کنترل اطلاعات خود را بازبینی کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption شرکت صنایع سنگین مستیوبیشی انواع سلاح‌ها را برای نیروهای نظامی ژاپن می‌سازد

آقای ایچی کاوا گفت: "وزارت دفاع، موضوع را تحت نظر خواهد داشت و در صورت لزوم در این مورد تحقیق خواهد کرد".

همه پیمانکاران دولتی در ژاپن موظف هستند که هر گونه به خطر افتادن اطلاعات حساس یا محرمانه را فورا به دولت اطلاع دهند.

خبرگزاری رویترز پیش تر گزارش کرده بود که یک سخنگوی وزارت دفاع ژاپن گفته است: "دولت باید تصمیم بگیرد که اطلاعات مهم است یا نه و این امر به عهده شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی نیست. آنها می بایست موضوع را گزارش می کردند".

شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی می گوید که حمله سایبری اخیر، که به نظر می رسد نخستین مورد از چنین حملاتی علیه صنایع دفاعی ژاپن باشد، از خارج از شبکه کامپیوتری شرکت انجام شده است.

این حمله از نوع حملات موسوم به "ماهیگیری با نیزه" توصیف شده است که در آن هکرها پیام هایی را مشخصا برای افراد می فرستند تا آنها را به بازدید از صفحات اینترنتی جعلی ترغیب کنند و از این طریق رمزهای عبور آنها را به دست آورند.

دولت ژاپن و شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی نگفته اند که مسئول این حملات ممکن است چه کسانی باشند.

یک روزنامه ژاپنی نوشته است که متنی به زبان چینی در جریان حمله دیده شده است، اما چین دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این مورد گفت: "چین یکی از قربانیان اصلی حملات هکرهاست... انتقاد از چین به عنوان عامل حملات هکری بی اساس است و کمکی به همکاری های بین المللی برای امنیت اینترنت نمی کند".

مطالب مرتبط