شهادت خبرنگاران در دادگاه اورونبای عثمان اف

اورونبای عثمان اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای عثمان اف تمام اتهامات را رد کرده و گفته مطابق به وظایف یک خبرنگار فعالیت کرده است

یکی از خبرنگاران تاجیک که در پنجمین روز بازداشت اورونبای عثمان اف، خبرنگار بخش آسیای میانه‌ بی بی سی در تاجیکستان او را در بازداشتگاه امنیتی دیده بود، امروز در دادگاه گفته است که زیر ابروی او داغی را مشاهده کرده است.

الهام جمالیان، مسئول بخش محلی اتحادیه روزنامه‌نگاران تاجیکستان در ولایت سغد که در دادگاه شهادت می‌داد، گفته است که در بازداشتگاه در زیر ابروی چپ آقای عثمان اف داغی (زخمی) را دیده که اکنون این داغ موجود نیست.

این در حالیست که لینورا مصطفی یوا، خبرنگار دیگری که یک روز قبل از دیدار آقای جمالیان با اورونبای عثمان اف در بازداشتگاه امنیتی دیدار داشت، می‌گوید که آن زمان در صورت آقای عثمان اف هیچ گونه آثار شکنجه نبود.

این دو خبرنگار در روزهای ۱۷ و ۱۸ ژوئن، چهار و پنج روز بعد از بازداشت آقای عثمان اف توسط نیروهای امنیتی، با او در اداره امنیتی دیدار کردند.

این زمانی بود که وکیل مدافع آقای عثمان اف و اعضای خانواده‌اش اجازه ملاقات با او را نداشتند.

الهام جمالیان در دادگاه گفت “من می‌دانم که قبلاً اقای اورونبای چنین داغ در رویشان نداشتند، ولی گمان کردم که این داغ پیری باشد.”

وی اعتراف کرد که اکنون در روی آقای عثمان اف چنین داغی نمایان نیست. فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع اورونبای عثمان اف می‌گوید که این بیانات دلیل آن است که “جمالیان در روز ۱۸ ژوئن در روی آقای عثمان اف آثار جراحت دیده است.”

امّا لینورا مصطفی یوا، خبرنگار دیگر محلی که نیز در این دادگاه برای شهادت دادن دعوت شده بود گفت که آثار شکنجه در سر و روی اورونبای عثمان اف ندیده بود.

خانم مصطفی یوا با آقای عثمان اف روز ۱۷ ژوئن در بازداشتگاه کمیته امنیت دیدار داشت و موکلان آقای عثمان اف می‌گویند، مقاله‌ای که وی به دنبال این ملاقات در pressa.tj نشر کرد، “به شأن و شرف اورونبای عثمان اف لطمه وارد کرد.”

در این مطلب از اورونبای عثمان اف به عنوان یک عضو حزب تحریر نام برده شده و از نام چند عضو دیگر این حزب ممنوع ادّعا شده است که این خبرنگار بی بی سی در فعالیت آنها مشارکت داشته است.

شورای وسائط اخبار عامه تاجیکستان، یک نهاد اجتماعی که بحثهای میان رسانه‌ها را بررسی می‌کند این مطلب را توهین‌آمیز و مغایر با آداب روزنامه‌نگاری ارزیابی کرده بود.

اما به گفته فیض النسا واحداوا در جلسه دادگاه روز ۲۰ سپتامبر لینورا مصطفی‌یوا گفت که انتقاد شورای وسائط اخبار عامّه را اعتراف نمی‌کند. وی گفت: “برای من قرار این شورا اهمیت ندارد.”

به گفته خانم واحداوا لینورا مصطفی یوا اعتراف کرده است که او به عنوان ژورنالیست همیشه با کارمندان امنیتی همکاری می‌کرده است و چند گزارش با کمک آنها آماده کرده است.

خانم واحداوا افزود: “خانم مصطفی یوا بیشتر از پنج ساعت در کمیته امنیت بود و شاید در این مدت بازرس به او تمام اسناد پرونده اورونبای عثمان اف را نشان داده باشد، اما باید گفت که بازرس برای این ژورنالیست ۵ ساعت را صرف کرد، ولی پنج دقیقه برای من که وکیل مدافع وی هستم پنج دقیقه صرف نکرد.”

وی تأکید کرد که در این روزها چندین خبرنگار دیگر نیز درخواست اطّلاع در باره این پرونده را داده امّا پاسخی دریافت نکرده‌اند.

محاکمه دادگاهی اورونبای عثمان اف، خبرنگار بخش آسیای میانه‌بی بی سی در تاجیکستان فردا در شهر خجند ادامه‌خواهد یافت.

مطالب مرتبط