پیشنهاد شرکت بریتانیایی برای فروش نرم افزار شنود به حکومت مبارک

مخالفان حسنی مبارک حق نشر عکس AP
Image caption قیام مصریها علیه حسنی مبارک با فراخوانی در اینترنت شروع شد.

یافته های بی بی سی نشان می دهد یک شرکت بریتانیایی پیشنهاد فروش نرم افزار مخصوص رهگیری و شناسایی فعالان سیاسی در اینترنت را به حکومت حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر، داده بود.

اسناد بدست آمده در مقر دستگاه امنیتی مصر نشان می دهد مقامهای حکومت آقای مبارک در اواخر سال پیش از این نرم افزار برای یک دوره آزمایشی پنج ماهه استفاده کرده بودند.

اما شرکت بریتانیایی "گاما اینترنشنال" ارائه نرم افزار "فین فیشر" به مصر را تکذیب می کند.

این نرم افزار کامپیوترها را آلوده به ویروسی می کرده که تماسهای صوتی و ایمیلهای کاربران را در دسترس ماموران امنیتی مصر می گذاشته است. گفته می شود بسیاری از سرویسهای امنیتی و اطلاعاتی جهان از این نرم افزار برای دسترسی به رایانه های کاربران استفاده می کنند.

مدارک رسیده به بی بی سی حاکی است که شرکت "گاما اینترنشنال" نرم افزار خود را تنها "سیستم امنیتی در دنیا" معرفی کرده که می تواند تماسهای صوتی با اسکایپ را در اینترنت شنود کند.

یک سند دیگر که بدست یک شبکه تلویزیونی آلمانی افتاده، ظاهرا هویت اولین قربانیان این نرم افزار را فاش می کند. این سند توضیح می دهد که چطور ماموران امنیتی مصر در خلال دوره آزمایشی این نرم افزار، توانستند به تماسهای اسکایپ کاربران نفوذ و آن را ضبط کنند.

این اسناد نشان می دهد که دستگاه امنیتی مصر این نرم افزار را "برای نفوذ به شبکه های هات میل، یاهو و جی میل" کارآمد ارزیابی کرده است.

شریف منصور، از موسسه "خانه آزادی" آمریکا، سال پیش برای کمک به نظارت بر انتخابات پارلمانی مصر به قاهره رفته بود.

نام آقای منصور به عنوان قربانی شنود در اسناد دستگاه امنیتی مصر ذکر شده است. او نرم افزار "فین فیشر" را مقصر دانست و از دولت بریتانیا می خواهد که اقدام کند.

آقای منصور گفت: "ما فعالان مردم سالاری و حقوق بشر همین طوری هم با مشکلات و تهدیدهای زیاد مواجه ایم. من از شرکت سازنده نرم افزار توقعی ندارم، ولی از دولت بریتانیا توقع دارم."

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، می گوید که سازوکار صادرات نرم افزارهای رایانه ای را مورد بازبینی جدی قرار خواهد داد. او گفت: "صادرات هر گونه کالایی که برای سرکوب داخلی کشورها بکار برود، چیزی است که می خواهیم جلوی آن را بگیریم."

با این حال وزیر خارجه بریتانیا اذعان کرد که مقررات صادرات نرم افزار روشن نیست.

بنا به اعلام اداره نوآوری و مهارتهای تجاری بریتانیا، نرم افزار "فین فیشر" نیازی به کسب مجوز صادرات نداشته زیرا از رمزگذاری استفاده نمی کند.

بی بی سی تلاش کرد با صاحب شرکت "گاما اینترنشنال" درباره تناقض بین انکارش و مدارک دستگاه امنیتی مصر صحبت کند، ولی او پاسخی نداد.

در ماه های اخیر گزارشهایی درباره نقش شرکتهای غربی در سرکوب معترضان دموکراسی خواه در خاورمیانه منتشر شده است. مثلا گفته شده است که شرکتهایی از فرانسه و آفریقای جنوبی به حکومت معمر قذافی کمک کردند تا تماسهای تلفنی و اینترنتی مردم را شنود کند.

این گونه شرکتها استدلال می کنند که مرز باریکی میان استفاده از فناوری برای حفظ نظم و امنیت و سرکوب مخالفان داخلی وجود دارد.

در بحرین نیز، عبدالغنی الخنجر، فعال حقوق بشر، می گوید که تنها پس از دستگیری اش از میزان تجسس نیروهای امنیتی کشورش علیه معترضان آگاه شده است.

او می گوید: "برایم عجیب بود که ماموران بعضی از پیامکهای موبایلم را نشانم دادند و درباره تماسهای تلفنی ام حرف می زدند. این سوء استفاده از فناوری است."

دولت بحرین می گوید درباره ادعاهای شکنجه تحقیق می کند، ولی معترضان می گویند تردیدی نیست که شرکت نوکیا-زیمنس به دلیل همکاری با مقامهای بحرین بدنام شده است.

پس از اعتراضهای ایرانیان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش، این شرکت هم متهم شد در شناسایی هویت معترضان به دولت ایران کمک کرده است.

در مهر ماه گذشته شرکت نوکیا-زیمنس، پس از شکایت شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر، اعلام کرد که دیگر تجهیزات شنود و ردگیری به حکومت ایران نمی فروشد.

خانم عبادی این تصمیم را "دستاوری بزرگ برای ملت ایران" خواند.

مطالب مرتبط