اتحادیه آفریقا مخالفان قذافی را به رسمیت شناخت

اوباما و رهبر مخالفان قذافی حق نشر عکس Getty
Image caption باراک اوباما در نیویورک با مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی دیدار کرد

اتحادیه آفریقا شورای ملی انتقالی لیبی را به عنوان دولت موقت این کشور و جایگزین مشروع حکومت معمر قذافی به رسمیت شناخته است.

بسیاری از رهبران کشورهای آفریقایی با سرهنگ قذافی رابطه نزدیکی داشتند و این اتحادیه در به رسمیت شناختن شورای تشکیل شده از سوی مخالفان وی، تردید داشت.

اتحادیه آفریقا، متشکل از ۵۴ کشور از جمله لیبی، روز سه شنبه اعلام کرد که آماده است از روند دموکراسی در این کشور حمایت کند.

این سازمان طی بیانیه ای اعلام کرد: "اتحادیه آفریقا آماده است هم زمان که مردم لیبی یک کشور متحد، دموکراتیک، صلح طلب و موفق تاسیس می کنند، از آنان پشتیبانی کند."

از سوی دیگر، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده است که سفیر کشورش به طرابلس باز می گردد تا فعالیت سفارت ایالات متحده را به طور کامل از سر بگیرد.

وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده است که پرچم این کشور روز پنجشنبه این هفته بر فراز سفارتخانه در طرابلس برافراشته خواهد شد.

آقای اوباما خبر سفر سفیر آمریکا به لیبی را پس از دیدار با مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی، در نیویورک اعلام کرد.

این دو رهبر برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به نیویورک سفر کرده اند.

باراک اوباما به ویژه از اقدام دسته جمعی بین المللی در برابر سرهنگ قذافی تمجید کرد.

او گفت: "امروز مردم لیبی فصل جدیدی را در تاریخ کشورشان رقم می زنند. پس از چهار دهه تاریکی، آنها می توانند که در خیابان ها بدون هراس از یک دیکتاتور قدم بزنند."

روز سه شنبه، شبکه الرای سوریه پیام صوتی سرهنگ قذافی را پخش کرد که وی طی آن به مخالفانش هشدار داد که حمایت ناتو از آنان برای همیشه ادامه نخواهد یافت.

رهبر سابق لیبی چند ماه است که در اختفا بسر می برد.

در حال حاضر، نیروهای دولت انتقالی سخت در تلاشند که آخرین پایگاه های نیروهای سرهنگ قذافی به ویژه شهرهای سرت، زادگاه رهبر لیبی، و بنی ولید، واقع در ۱۴۰ کیلومتری طرابلس، را به تصرف خود در آورند.

آنها در این دو شهر با مقاومت شدید هواداران رهبر سابق لیبی مواجه شده اند.

مطالب مرتبط