استفاده از هواپیماهای بی سرنشین برای هدفگیری القاعده در شمال آفریقا

هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی حق نشر عکس Getty
Image caption آمریکا این هواپیماها را عمدتا از مرکزی در خاک خود هدایت می کند

آمریکا به آرامی و با حداقل سر و صدای ممکن سعی دارد با چالش دوگانه تروریسم و دزدی دریایی در شاخ آفریقا مقابله کند.

آمریکایی ها در این عملیات به طور فزاینده ای از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می کنند؛ سیاستی که بحث انگیز بوده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، بیش از هر جا نگران سومالی و یمن است بنابراین تصادفی نیست که این دو کشور را بیش از هر جای دیگر از هوا زیر نظر دارد.

این کشورها همچنین شمار فزاینده ای از حملات موشکی توسط هواپیماهای بدون سرنشین "ام کیو-۹ ریپر" را به خود دیده اند؛ حملاتی که باعث نارضایتی عمومی در این کشورها می شود.

فلج کردن القاعده

مقام های ضدتروریسم می گویند که در کشورهای فاقد یک دولت منسجم، این هواپیماها سلاحی دقیق برای هدف گرفتن عوامل القاعده است زیرا این دولت ها اجازه ورود نیروهای آمریکایی را نمی دهند.

آنها به نواحی قبیله نشین پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان اشاره می کنند، جایی که دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دستور افزایش شدید این حملات را داده است.

این حملات به فلج شدن بخش بزرگی از فرماندهی القاعده منجر شده، اما همچنین باعث تلفات زیادی در میان غیرنظامیان شده است.

در استان های قبیله نشین شبوا، ابیان و ماریب، حملات اخیر هوایی مسلما فشار بی وقفه ای بر "القاعده در شبه جزیره عربستان" وارد کرده است.

حس انزجار

اما حملات در آنجا اغلب باعث مرگ غیرنظامیان از جمله سران قبیله ای و باعث انزجار نسبت به آمریکا شده است.

در بعضی موارد این حملات هوایی، که در موارد زیادی با تکیه بر اطلاعات ناقص یا کهنه انجام می شود، عملا قبایل یمنی را علیرغم میل باطنی به القاعده نزدیک کرده است.

این باعث اتحاد آنها علیه آنچه یک دشمن مشترک می دانند - یعنی آمریکا و دولت خود این کشور - شده است. این درحالی است که این کشور از قبل شاهد شورشگری علیه حکومت علی عبدالله صالح رئیس جمهور این کشور بوده است.

آمریکا اواخر سال ۲۰۰۲ در شاخ آفریقا دست به ایجاد یک پایگاه زد. در آن زمان تقریبا هزار سرباز آمریکایی به یک پایگاه سابقا متعلق به لژیون خارجی فرانسه در اردوگاه لمونیر در جیبوتی منتقل شدند.

تشدید عملیات

سیا در نوامبر ۲۰۰۲ اولین حمله با هواپیمای بدون سرنشین در یک کشور عربی را انجام داد که به مرگ ابو علی الحریثی، رهبر القاعده در یمن، منجر شد.

پس از یک وقفه طولانی، عملیات با این هواپیماها در منطقه بار دیگر شروع و تشدید شده است.

گفته می شود که اکنون یک پایگاه پرواز در اوگادن واقع در اتیوپی و یکی دیگر در جزیره سیشلز وجود دارد.

یک سخنگوی فرماندهی آفریقا در پنتاگون (آفریکام) روز چهارشنبه گفت که پرواز های "ام کیو-۹ ریپر" از سیشلز این ماه از سر گرفته شده اما گفت این هواپیما مسلح نیست.

مطالب مرتبط