اولین مورد جریمه زنان مسلمان به جرم محجبه بودن در فرانسه

نقاب حق نشر عکس pa
Image caption زنان مسلمان فرانسوی حجاب را انتخاب فردی و یک حق حمایت شده در قوانین اروپا می دانند

در فرانسه احکام اولین مورد جریمه به جرم محجبه بودن برای دو زن مسلمان توسط یک دادگاه صادر شده است.

آنها با پوشاندن کامل صورت خود با حجاب موسوم به روبنده قانون تازه اجرا شده منع حجاب در اماکن عمومی فرانسه را نقض کرده بودند.

هند احمص و نجات نیتعلی کوتاه مدتی پس از اجرای قانون منع روبنده در حالی دیده شدند که در بیرون سالن موکس هال در شرق پاریس روبنده به صورت داشتند.

این دو زن گفته اند علیه جریمه وضع شده درخواست تجدید نظر خواهند کرد و به دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا هم شکایت خواهند برد.

از طرف دیگر یک زن مسلمان دیگر بنام کنزا درایدر اعلام کرده با زدن روبنده برای کسب کرسی ریاست جمهوری وارد عرصه انتخابات سال ۲۰۱۲ ریاست جمهوری فرانسه خواهد شد.

جلسه دادگاه روز پنجشنبه در محله موکس نه تنها در فرانسه، بلکه در سراسر اروپا از نزدیک توسط ناظران دنبال می شد. کشورهای بلژیک، ایتالیا، دانمارک، اتریش، هلند و سوئیس کشورهایی هستند که قصد دارند وضع قوانین مشابه ممنوعیت حجاب که در فرانسه اعمال شده را مورد بررسی جدی قرار دهند.

هند احمص که یک زن ۳۲ ساله مطلقه و دارای سه فرزند است از سوی دادگاه ۱۲۰ یورو جریمه شد.

قبل از صدور حکم دادگاه وی گفته بود امیدوار است که دادگاه او را جریمه کند تا بتواند آن را به چالش بکشد و به دادگاه حقوق بشر اروپا مراجعه کند. زن دوم هشتاد یورو جریمه شد.

این دو نفر نخستین کسانی بودند که از میان ۹۱ زن گزارش شده توسط پلیس به دادگاه ها، برایشان حکم جریمه صادر می شود.

هند احمص که والدینش اعتقاد محکمی به حجاب ندارند، از شش سال پیش رعایت حجاب کامل را آغاز کرد. وی زنی با تحصیلات عالیه است. او گفته قبلا دامن کوتاه می پوشیده و در پارتی ها شرکت می کرد تا اینکه دوباره دین و اعتقاداتش را کشف کرد.

شماری از گروه های اسلامی گفته اند از زمان اجرای قانون منع حجاب در اماکن عمومی فرانسه برخی زنان با حجاب توسط مردم مورد بی احترامی لفظی یا فیزیکی قرار گرفته اند. این قانون در ماه آوریل امسال به اجرا گذاشته شد.

صدها زن مسلمان فرانسوی خواهان آزادی رعایت حجاب در ملاء عام شده اند و این کار را انتخاب شخصی و حق به رسمیت شناخته شده در قوانین اروپا می دانند.