درگیریهای تازه پایتخت یمن را فراگرفت

یمن حق نشر عکس Reuters
Image caption تلاش ها برای برقراری آتش بس و حل بحران ناکام مانده اند

در دور تازه ای از درگیریهای خونین در یمن، حداقل ۱۰ نفر در صنعا، پایتخت، کشته شدند. دو زن توسط تک تیراندازان در میدان اصلی شهر جان باختند.

نیروهای دولتی وفادار به علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن که در عربستان سعودی بسر می برد، با نیروهای جریان مخالف درگیر شدند.

گزارشهایی که بر گفته های دو طرف درگیریها مبتنی هستند از کشته شدن حداقل ۱۰ نفر حکایت دارند که در جریان گلوله باران و عملیات تک تیراندازان جان خود را از دست دادند.

درگیریهای مسلحانه عمدتا بین نیروهای نظامی وفادار به آقای صالح و نیروهای وفادار به یک ژنرال عالی رتبه جدا شده از نظام حاکم در جریان بوده است.

از روز یکشنبه تا کنون، بیش از هشتاد نفر که عمدتا غیرنظامیان بودند کشته شدند.

درگیریها در مرکز و شمال صنعا در جریان بوده است. لورا کاسینوف، خبرنگار روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز که در صنعا حضور دارد در یک پیام کوتاه در توئیتر نوشت که آتشباری واحدهای توپخانه علیه شهر از کوههای مجاور صورت می گیرد.

یکی از ساکنان شهر به خبرگزاری فرانسه گفت مغازه ها و مدارس تعطیل هستند. وی گفت "شهر خالی است و سایه جنگ بر صنعا سنگینی می کند".

بی بی سی قادر نیست این گزارشها را بطور مستقل تایید کند.

طی روزهای اخیر نوعی آتش بس شکننده بین طرفهای درگیر حاکم بوده است.

حلال بن عمر، فرستاده سازمان ملل متحد به یمن گفته است آن کشور در معرض چندپاره گی است مگر آنکه بین مخالفان و طرفداران علی عبدالله صالح توافقی سیاسی بدست آید. بن عمر هشدار داد که "خشونت ورزی ها گسترش خواهد یافت".

امیدها به رسیدن به یک آتش بس پایدار که بتواند فرایند اصلاحات را زمینه سازی کند کمتر می شود. انتظار می رفت که علی عبدالله صالح با واگذاری قدرت در مقابل مصونیت از تعقیب از سوی مخالفانش موافقت کند. وی در گذشته هم با این موضوع موافقت کرده هرچند از موضع خود عدول کرده است.

آقای صالح از زمانی که بخاطر جراحت شدید برای مداوا به عربستان رفته هنوز به یمن بازنگشته است.

دو روز پیش دولت یمن با برقراری آتش بسی که به ابتکار نمایندگان کشورهای غربی پیشنهاد شده بود موافقت کرد. آتش بس تنها چند ساعت دوام آورد و حداقل سه نفر در اثر عملیات تک تیراندازان و گلوله باران واحدهای خمپاره انداز کشته شدند.

روز گذشته هم مقامات شورای همکاری خلیج فارس برای خروج از بحران راه حلی بیابند که موفق نشدند.

مطالب مرتبط