عباس درخواست عضویت کامل کشور فلسطین را تحویل داد

محمود عباس و بان کی مون حق نشر عکس Getty
Image caption عباس درخواست فلسطینیان را به دبیرکل سازمان ملل تحویل می‌دهد

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی درخواست تاریخی به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین را رسما به دبیرکل سازمان ملل ارائه داد.

او سپس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.

او گفت که از سازمان ملل توقع دارد که نقش بیشتری در تلاش ها برای رسیدن به صلح در خاورمیانه ایفا کند.

آقای عباس گفت که فلسطینی ها در طول سال گذشته با صداقت و امید وارد گفت و گو با اسرائیل شدند و حتی پس از شکست این گفت و گوها، از تلاش برای رسیدن به صلح دست نکشیدند، اما همه این تلاش ها با سرسختی دولت اسرائیل مواجه شد که با ادامه شهرک سازی، به تصرف سرزمین های فلسطینی ادامه می دهد.

او همچنین از ادامه محاصره غزه و حملات به این باریکه توسط دولت اسرائیل به شدت انتقاد کرد.

آقای عباس هشدار داد که "سیاست اشغالگرانه اسرائیل" در پی نابود کردن تشکیلات خودگران فلسطینی است.

او به تصمیمات دشواری اشاره کرد که فلسطینی ها در طول سال های گذشته گرفته اند و گام های دشواری که در جهت صلح برداشته اند؛ اما گفت که این تلاش ها همه با "صخره توسعه طلبی اسرائیل" برخورد کرده است.

آقای عباس، راه حل نهایی مشکلات منطقه را تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس شرقی اعلام کرد.

او گفت که "دولت و ملت فلسطین" همه گونه تروریسم را محکوم می کند، به خصوص تروریسم دولتی و "تروریسم شهرک نشینان" را.

آقای عباس گفت که فلسطینی ها به همه توافقات قبلی با اسرائیلی ها پایبند هستند و آمادگی دارند که به میز مذاکره باز گردند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که دست خود را به سوی مردم اسرائیل دراز می کند و از آنها می خواهد که برای صلح و آرامش کودکان و نسل های آینده به صلح بیندیشند.

او در ادامه سخنانش گفت که پیش از آغاز سخنرانی اش، درخواست به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین در درون مرزهای ژوئن ۱۹۶۷ به دبیر کل سازمان ملل ارائه کرد.

تعداد زیادی از حاضران در جلسه برخاستند به مدت طولانی برای آقای عباس دست زدند. این وضعیت لحظاتی بعد و در پایان سخنرانی او هم تکرار شد.

نوبت سخنرانی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل کمی پس از پایان سخنرانی آقای عباس خواهد بود که انتظار می رود ارائه درخواست عضویت توسط تشکیلات خودگردان را تقبیح کند.

دولت های آمریکا و اسرائیل مخالف پذیرش تشکیل کشور فلسطینی هستند و می گویند که این هدف باید تنها از طریق مذاکره با اسرائیل حاصل شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه به آقای عباس گفته بود که دولتش از حق وتوی خود در شورای امنیت برای جلوگیری از تصویب عضویت کامل کشور فلسطینی در سازمان ملل استفاده خواهد کرد، اما آقای عباس وعده داده بود که درخواست خود را ارائه دهد.

به مناسبت سخنرانی آقای عباس، صفحات بزرگ تلویزیونی در اماکن عمومی در شهرهای مختلف سرزمین های فلسطینی نصب شد تا مردم بتوانند دست جمعی سخنرانی آقای عباس را تماشا کنند.

خلیل جابری، یک دانشجوی ۲۱ ساله اهل شهر الخلیل در کرانه باختری رود اردن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "به سخنرانی عباس گوش می کنم چون در مورد آینده و سرنوشت ما است. ما از عباس خیلی توقع داریم که بتواند وضعیت ما را تشریح کند".

آقای عباس خواستار برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز در حمایت از طرح خود شده است، اما گزارش ها از بروز برخی درگیری ها حکایت دارد.

مطالب مرتبط