حتی وزرای مالی گروه ۲۰ هم نتوانستند رفع نگرانی کنند

حق نشر عکس Reuters
Image caption غالب بازارهای آسیا روز جمعه شاهد کاهش شدید بهای سهام بود، پس از آن هم نوبت بازارهای اروپا و آمریکا بود

با ادامه نگرانی از آینده اقتصادی جهان، بازارهای مالی همچنان متغیر است. بیانیه وزرای کشورهای عضو گروه ۲۰ در باره طرحشان برای مقابله با این بحران هم، نتوانست به سرمایه گذاران قوت قلب بدهد.

غالب بازارهای آسیا روز جمعه (۲۳ سپتامبر) شاهد کاهش شدید بهای سهام بود، پس از آن هم نوبت بازارهای اروپا و آمریکا بود که آن ها نیز واکنش مشابهی نشان دادند. اما کاهش بهای شدید سهام در روز پنجشنبه، دیگر تکرار نشد.

اما نگرانی عمیق ا بابت وضعیت اقتصادی در جهان همچنان ادامه دارد. وزرای امور مالی گروه ۲۰ برای گفتگو در مورد اوضاع اقتصادی در واشنگتن دیدار و گفتگو کردند - این جلسه مدت ها پیش از آغاز نوسانات اخیر برنامه ریزی شده بود.

این وزرا، هم از طرف بازارهای جهانی تحت فشار شدیدی قرار دارند و هم از طرف کشورهای عضو گروه ۲۰، تا برای راه چاره ای برای حل این بحران مالی پیدا کنند.

آن ها گفته اند که این راه حل را پیدا خواهند کرد، اما نه پیش از دیدار رهبران این بیست کشور که قرار است شش هفته دیگر برگزار شود.

واقعیت این است که بازارها به خوبی می دانند که برای پایان دادن به بحران مالی در حوزه مالی یورو، چه اقداماتی باید انجام گیرد. اما انجام دادن این اقدامات، از نظر سیاسی برای کشورهای عضو حوزه یورو، کار مشکلی است.

از نظر تکنیکی، راه چاره‌های متعددی در مقابل این کشورها وجود دارد، اما اغلب این راه‌ها به یک نقطه ختم می شود؛ و آن یکپارچکی مالی بیشتر دولت های عضو حوزه یورو است. اما رهبران این کشورها در حال حاضر تمایل چندانی به این کار ندارند.

مطالب مرتبط